Skocz do zawartości

Wyjaśnienie różnicy między radiem FM.


Polecane posty

Radio FM to metoda modulacji częstotliwości transmisji radiowej. Po raz pierwszy został wynaleziony w 1933 roku przez amerykańskiego inżyniera radiowego Edwina Armstronga. Na całym świecie kilkanaście krajów korzysta z Internetu i powiązanych z nim usług emisoras radio, zwanego także radiem cyfrowym, do przesyłania strumieniowego kanałów radiowych do osobistych urządzeń muzycznych użytkowników.

 

Zalet radia FM jest wiele, w tym spójność i dostępność. Ze względu na charakter środowiska, nadajniki FM muszą być umieszczone w wolnym polu powietrznym, na ogół powyżej i poniżej obszaru działania stacji odbiorczej. Oznacza to, że nadajniki muszą znajdować się w linii anteny odbiorczej, aby uniknąć zakłóceń. Ponadto FCC (Federalna Komisja Komunikacji) wymaga, aby wszystkie nadajniki FM miały upoważnienie FCC.

 

Jako przykład różnicy między konwencjonalnym nadawaniem a częstotliwościami wykorzystywanymi przez radio FM, rozważmy, że stacje radiowe wykorzystują 100 milionów dostrojonych kanałów. Porównaj to z łączną sumą wszystkich kanałów muzycznych w spektrum AM i FM. Oczywiście, słuchanie wszystkich programów muzycznych nadawanych przez trzy grupy częstotliwości byłoby prawie niemożliwe. Dlatego pasma FM stanowią bardzo skuteczne rozwiązanie w sytuacjach, w których istnieje potrzeba transmisji na ograniczonej liczbie pasm częstotliwości. W przypadku radia FM stacja może działać w więcej niż jednym paśmie częstotliwości, podczas gdy konwencjonalne nadawanie wymaga, aby każda stacja radiowa nadawała swój własny program w innej grupie częstotliwości. Dodatkowo FCC wymaga, aby wszystkie stacje FM pozostawały w tym samym spektrum nadawczym, podczas gdy wszystkie inne media muszą utrzymywać oddzielne grupy częstotliwości.

Różnica w technologii między tymi dwoma rodzajami radia może być dość głęboka. W radiu FM wabiki sygnału są zaprogramowane tak, że gdy sygnał wejdzie w kontakt z mikrofonem lub głośnikiem, generowana częstotliwość będzie odpowiadać częstotliwości stacji odbiorczej. Pozwala to na komunikację w trybie prawdziwego dupleksu. Jeżeli nadajnik może odebrać transmisję na określonej częstotliwości i pozwolić jej dotrzeć do innego odbiornika na innej częstotliwości, wtedy cały system jest uważany za dupleks. Należy zauważyć, że jeśli nadający odbiornik nie może odebrać sygnału ze stacji na tej samej częstotliwości co odbierany sygnał, mówi się, że jest poza pasmem.

 

W przypadku FM proces ten przebiega podobnie jak w przypadku stacji telewizyjnej. Częstotliwość nadajnika może być odbierana przez mikrofon lub głośniki, a wynikowy sygnał przesyłany do słuchacza lub innej stacji w tym samym paśmie radiowym. Z tego powodu słuchaczowi na ogół łatwiej jest odróżnić jedną stację od drugiej, jeśli znajdują się one w tym samym paśmie transmisji. Większość słuchaczy ma również zwyczaj przesuwania stacji radiowych, gdy głośność jest zwiększona, co pozwala jednej stacji na zakotwiczenie nad drugą, co skutkuje sesją pętli lub powtórki. Natomiast w przypadku nadawania FM całe widmo pokrywa stacja radiowa.

Niektóre z najważniejszych zalet korzystania z nadajników FM to ich zdolność do pokrycia szerokiego zakresu częstotliwości w porównaniu do odbioru prostego radia AM / FM. Są w stanie odbierać transmisję w stu procentach widma, co czyni je lepszymi pod względem liczby kanałów, jakie może zapewnić dana stacja radiowa. Są też znacznie bardziej odporne na zakłócenia niż nadajniki AM/FM.

Edytowano przez aldonsaaleta

Udostępnij ten post


Link to postu
Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
Okienko zamknie się za 5 sekund...