Skocz do zawartości

Karta graficzna pod płytę główną

Polecane posty

Cześć ponownie,
Wiem, że ostatnio dużo pytań z mojej strony, ale to już chyba będzie końcówka. W poprzednim temacie trochę ucichło, więc stwierdziłem, że napiszę nowy odnośnie tylko jednej rzeczy, a resztę już sam ogarnę. 
Pisałem ostatnio o starym kompie, który ma taką płytę główną - Asustek M4A77TD PRO. Czytam w specyfikacji, że złącza ma 2 x PCI-Express x16. Aktualnie jest zamontowana na tej płycie karta graficzna Geforce 9500 GT. 
Chłopaki napisali mi co najtańszym kosztem z używek można zmienić, by dać nowe życie komputerowi i wszystko spoko. Zacząłem szukać i pojawił się problem właśnie odnośnie tego złącza PCI-Express x16.
Nie rozumiem za bardzo jak to działa i chciałbym by mi ktoś pomógł to rozjaśnić, tak jak to zrobiliście w przypadku innych podzespołów, bo jedyne wyniki podczas szukania w google były z forum elektr... i tam tak nasrane jest RÓŻNYMI informacjami, że admini powinni banować niektóre osoby... 

Pytanie mam takie - Jeśli na płycie głównej mam złącze PCI-Express x16, to czy tylko karty graficzne z takim złączem są kompatybilne? 
Przykładowo znalazłem takie dwie karty graficzne:
1. https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-gt-710-2gb-ddr5-64-bit-dvi-i-hdmi-box-gv-n710d5-2gl-1415438/    <- ta ma złącze PCI-Express x8
2.  https://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gt-1030-2gb-gddr5-gv-n1030d5-2gl-1256983/?reviews_page=2   <-  a ta ma złącze PCI-Express x16

Początkowo chciałem patrzeć za używkami tej pierwszej ( no bo jest tańsza, a do tego kompa nie ma sensu wkładać nic drogiego wiadomo ), ale zacząłem szukać informacji, czy taka karta będzie pasować pod złącze x16 i jedni pisali, że tak, inni że nie, jedni że fizycznie karta będzie za mała, drudzy że karta fizycznie wejdzie, ale będzie miała ograniczone osiągi. ( naprawdę informacji znalazłem w kij więcej i jestem głupi z tego ), więc zacząłem szukać innej 2GB DDR5 i najtańszą znalazłem tą drugą, którą podałem z PCI-Express x16, no ale już jest droższa.
Stąd też przychodzę tutaj znowu o poradę i ewentualne wyjaśnienie, by się czegoś nauczyć znowu. 

Pani Kasia

W szczegóły wdawać się nie będę, bo wyjdzie z tego referat. PCI-Express x16 to 16 linii PCI-E, x8 ma ich 8 itd - x8 ma połowę mniejszą przepustowość niż x16 (logiczne), do tego dochodzą wersje PCI-Express.

Płyta posiada PCI-Express 2.0, co nie oznacza, że nie włożysz grafiki obsługującej PCI-Express 3.0/3.1. To samo jest z liniami - skoro grafika posiada x8 to nie potrzebuje x16, ale będzie normalnie działać w slocie x16.

Przejrzyj dokładnie zasilacz, tabliczka znamionowa musi być, jeśli jej nie ma to lepiej wymienić zasilacz, jeśli jest to sprawdź jaką moc posiada na linii/liniach 12V. GT 710 oraz GT 1030 są kartami typowo biurowymi, rozglądałbym się nad używkami czegoś sensowniejszego - GTX 660 powinieneś dorwać do 300zł bez problemu (wymagały zasilacza o mocy 450W). GT 710 bym odrzucił na starcie, bo się tylko cofniesz wydajnością w tył.

A dobra okej, czyli tak to wszytko gra i jak dobrze czaje, to gdyby sytuacja była odwrotna i to karta by miała x16 a w płycie x8 to bym tego po prostu nie wsadził? 

Wykręce zasilacz i może coś na ściankach pozostałych będzie pisać. 
Dobra to jeszcze potrzebowałbym na chłopski rozum byś mi wytłumaczył zależność między tymi przykładowymi kartami. Mianowicie mówisz, bym GT 710 odrzucił na starcie bo się cofnę z wydajnością. No i jako wzrokowiec patrzę po cyferkach tytułowych i w GT 710 jest napisane 2 GB DDR5 i w GTX 660 jest tak samo. Czyli zakładam, że nie patrzy się tylko na te dane, więc na coś konkretnie powinienem się przyjrzeć, by wiedzieć na przyszłość w czym tkwi różnica?
Innymi słowy też - między tym Geforce 9500 GT co to go Ona ma od 10 lat, a tym GT 710 nie odczułaby w ogóle różnicy i lepiej zrobić większy przeskok? 

Pani Kasia

Slot PCI-Express x8 wygląda identycznie co x16 - ma po prostu mniej linii, ale takie informacje zawsze są w instrukcji obsługi.

Jakby o wydajności znaczyła ilość VRAM to byłoby za kolorowo. Zdecydowanie lepiej brać używaną kartę, która była tworzona do grania w gry, niż nową kartę do zabaw w paincie... Ogólnie patrzy się na wiele rzeczy - VRAM to najmniej istotna informacja w GPU, liczy się jej moc. Najlepiej szukać porównań kart graficznych - GPU vs GPU i mniej więcej wiesz czego się spodziewać po karcie.

Bez wgłębiania się w temat i tak nie ogarniesz wszystkiego, bo na papierze to jedno, testy syntetyczne to drugie, a rzeczywista wydajność w programach czy grach to trzecie.

Fajnie by było jakbyś jeszcze sprawdził dokładny model tego Athlona - CPU-Z powinien go normalnie zidentyfikować.

O matko i córko, ależ tej wiedzy jest dużo do przyswajania jakby się tak chciało składać teraz komputer. Masakra jakby takich ludzi jak Wy nie było, to człowiek poszedłby do sklepu i by mu tam pewnie gówno wcisnęli. 
No ale wracając! Totalnie zapomniałem, dobrze że mi przypomniałeś... no sprawdziłem specjalnie dzisiaj jaki u niej tam siedzi ten procek i kurna w końcu nie podałem. Na tym programie CPU-Z taką nazwę mi podało - AMD Phenom™ II X4 B25 Processor, 2754 MHz.

Czyli to jest odblokowany amd athlon. Ten komputer do gier pewnie i jakich? Ile pieniędzy chcesz wydać na kartę? I bez zasilacza ciężko cokolwiek doradzić, bo nawet nie wiem jak mocna karta wejdzie.

Pani Kasia

@klaudia233 - ten temat to jest tak jakby kontynuacja z poprzedniego mojego tematu, więc  po prostu wkleję to co tam pisałem odnośnie modernizacji. 
( " To ja tu chyba jeszcze pod ten temat wstawię komputer '' dziadka '' od mojej kobitki, który naprawdę jest stary ( z dobre 10 lat ), a którego Ona zmieniać nie chce, bo szkoda jej kasy.
Jest zakochana w simsach i to jedyna gra w jaką gra po robocie i problem jest taki, że tak jak mówię Ona nowego kompa nie kupi, ale chciałaby móc grać we wszystkie dodatki The sims 4 ( na które może wydać kasę... ale podrasować kompa to już nie ). Stwierdziłem, że jej komp to i tak przeżytek, a części używane do niego są taniutkie to jej zafunduje '' modernizacje '' tego starego grata. Jak patrzyłem po wymaganiach najnowszych dodatków Sims 4, no to będzie potrzebny system 64 bit, minimum 4 GB Ram a najlepiej 8 GB.  
Nie pamiętam dokładnie wszystkich podzespołów ( musiałbym sprawdzić ), ale to co wiem to jest tak: " )

Płyta główna - Asustek M4A77TD PRO
Procesor - teraz już wiem -> AMD Phenom™ II X4 B25 Processor, 2754 MHz.
Karta graficzna - Geforce 9500 GT
Pamięć - 2 GB DDR3 
Jakiś stary HDD 120 lub 128 GB 
Zasilacz - tak jak tu już pisałem, muszę go wykręcić i zobaczyć czy są jakieś dane, ale gdyby to był jakiś słaby, albo nie wiadomo jakiego pochodzenia, to myślałem nad takim 
https://www.alsen.pl/podzespoly-komputerowe/obudowy-i-zasilacze-komputerowe/zasilacze-komputerowe/qoltec-zasilacz-atx-wind-525w-80-bulk       
( ale to dałem przykładowo, bo też nie wiem na co zwracać uwagę i czemu na niektóre mówi się, że to jest bomba, a inny o takiej samej mocy jest git ) 

Ja się zatrzymałem na rozwoju komputerowym w 2007 roku, więc teraz wszystko dla mnie to jakaś czarna magia.   

2 godziny temu, Cutler napisał:

@klaudia233 - ten temat to jest tak jakby kontynuacja z poprzedniego mojego tematu, więc  po prostu wkleję to co tam pisałem odnośnie modernizacji. 
( " To ja tu chyba jeszcze pod ten temat wstawię komputer '' dziadka '' od mojej kobitki, który naprawdę jest stary ( z dobre 10 lat ), a którego Ona zmieniać nie chce, bo szkoda jej kasy.
Jest zakochana w simsach i to jedyna gra w jaką gra po robocie i problem jest taki, że tak jak mówię Ona nowego kompa nie kupi, ale chciałaby móc grać we wszystkie dodatki The sims 4 ( na które może wydać kasę... ale podrasować kompa to już nie ). Stwierdziłem, że jej komp to i tak przeżytek, a części używane do niego są taniutkie to jej zafunduje '' modernizacje '' tego starego grata. Jak patrzyłem po wymaganiach najnowszych dodatków Sims 4, no to będzie potrzebny system 64 bit, minimum 4 GB Ram a najlepiej 8 GB.  
 Nie pamiętam dokładnie wszystkich podzespołów ( musiałbym sprawdzić ), ale to co wiem to jest tak: " )

Płyta główna - Asustek M4A77TD PRO
 Procesor - teraz już wiem -> AMD Phenom™ II X4 B25 Processor, 2754 MHz.
Karta graficzna - Geforce 9500 GT
Pamięć - 2 GB DDR3 
Jakiś stary HDD 120 lub 128 GB 
Zasilacz - tak jak tu już pisałem, muszę go wykręcić i zobaczyć czy są jakieś dane, ale gdyby to był jakiś słaby, albo nie wiadomo jakiego pochodzenia, to myślałem nad takim 
 https://www.alsen.pl/podzespoly-komputerowe/obudowy-i-zasilacze-komputerowe/zasilacze-komputerowe/qoltec-zasilacz-atx-wind-525w-80-bulk       
( ale to dałem przykładowo, bo też nie wiem na co zwracać uwagę i czemu na niektóre mówi się, że to jest bomba, a inny o takiej samej mocy jest git ) 

Ja się zatrzymałem na rozwoju komputerowym w 2007 roku, więc teraz wszystko dla mnie to jakaś czarna magia.   

kup ram, żeby było 8gb, karta to jakikolwiek gtx 750 ti, zasilacz sprawdź, jak jakiś słaby, to qolteca nie bierz, najtańszy sensowny: https://www.ceneo.pl/62426355#tab=click

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...