Skocz do zawartości

Problem z kartą graficzną

Polecane posty

Witam

Ostatnio mi się zdarzył pewien problem a jako że ja nieobeznany w temacie to wolę zapytać.

Karta graficzna to R9 290,zasilacz to SPC 650W 

Temperatury karty zawsze były w porządku jak na takie grzałki

Raz podczas obciążenia stało się tak,że obraz zniknął a sama karta graficzna się wyłączyła,natomiast dźwięk z internetu było słychać,system ciągle działał

Innym razem (ręcznie steruje wentylatorami) gdy skończyłem grać,obniżyłem rpm wentyli ze 100% na 45/50 i sam pc się wyłączył! 

I co najdziwniejsze - gdy dziś robiłem takie oględziny pc gdy chodził,niechcący dosłownie opuszkiem palca dotknąłem kabel zasilający karte i to samo się stało - obraz zniknął

Dopiero gdy wyłącze komputer,odepne kable zasilające karte na jakiś czas i zaś wepne to wszystko dobrze chodzi

Co by ewentualnie można tu podejrzewać? 

Dziękuje za podpowiedzi/pomoc

Pani Kasia

To co tu opisales przechodzi kurwa ludzkie pojecie. Zacznijmy od pcozatku, Podaj reszte komponentow, aby mozna bylo obliczyc czy zasilacz ma wystarczajaca moc, zabawe z obrotami wentylatorow tez sobie odpusc, pewnie po obnizeniu poszedl skok temperatury do maksymalnej i komputer sie wylaczyl, nic w tym dzinwego. A za to dotkniecie karty podczas wlaczonego pc powinni ci ja zabrac. Pomyslales troche nad tym? Wiesz ze mogles uszkodzic karte oraz co najwazniejsze sprawic sobie krzywde? Bez zdjec karty tez nikt nie jest w stanie domyslec sie co jej dolega.  A co do tego odpinania kabli i podpinania ich po jakims czasie, to raczej sobie wkrecasz, ze Ci to pomaga, najprawdopodobniej karta traci temperature i wraca do normalnej pracy, odpinajac od niej co chwile kable w latwy sposob wyrabiasz wejscie zasilania karty oraz mozesz calkowicie rozwalic luty odpowiedzialne za przesylanie pradu do karty. Wez jeszcze sprawdz jakie karta lapie temperatury w momecie wystapienia problemu, polecam Ci do tego program msi afterburner oraz rivatuner.

Edytowano przez TheKrabik

unknown (2) (1).png

@TheKrabik

No wiem że może to śmiesznie brzmieć ale tak było.

I nie,nie dotknąłem karty,tylko niechcący kabel zasilający kartę,nie wiem czy można to nazwać dotykiem,bo dosłownie opuszkiem palca.

Do sterowania wentyli zawsze używałem afterburnera,karta w jakimkolwiek obciążeniu miała max 82/83 stopnie choć zazwyczaj poniżej 80.,

Z tym wpinaniem i wypinaniem to rzeczywiście może sobie wmawiam,ale zdarzyło się tak kiedyś (2/3 razy) że obraz zniknął nawet nie robiąc nic zbytnio (internet) -

I wtedy restart komputera pomagał,obraz wracał,lecz po chyba trzecim razie już nie - wtedy wypięcie wtyczek pomogło.

Z tymi zdjęciami to też bez przesady,karty nie podgrzewałem w piekarniku czy cokolwiek z tych rzeczy,nie ma żadnych wypukłości,czerni i nie śmierdzi z niej że tak powiem

A co do sprzętu:

cpu: FX 8120

mth: asus m5a97 r2.0

karta: Gigabyte R9 290

psu: SilentiumPC 650W

dyski: 2 x ssd + kilka wentylatorów 

Pani Kasia

Zblizenie wystarczy, mogles byc naladowany i ladunek pewnie przeskoczyl na karte lub jakies miejsce ktore bylo slabo wyizolowane w kablu. Z tymi temperaturami mnie z dziwiles, bo jesli dobrze pamietam to radeony fabrycznie wylaczaly sie przy 105 a przy 95 zbijaly zegary. Skoro obraz byl w stanie zniknac podczas malego obciazenia to jak na moje karta juz chce powiedziec papa. Piekranik to mogles zrobic tej karcie z tym fx'em xD Wystarczy ze obudowa nie radzi sobie z wypychaniem cieplego powietrza i wszystko moze leciec na karty.  Zasilacz jak na moje wystarczy na ogarniecie tego. Jak masz w miescie jakiegos ogarnietego majstra od kart graficznych lec do niego na konsultacje karty. Pewnie w karcie znajduje sie juz zimny lut.

unknown (2) (1).png

A spokoooojnie,tu jest w miare chłodno bo w miarę ok obudowa,w piździec wentyli 14mm i odkręcona szyba hah 

No co do tego dotknięcia to może być i racja,z początku myślałem że może być coś nawet nie tak ze slotem PCIe 

Przeczyszcze to jutro,pooglądam jeszcze raz co i jak i ewentualnie dam znac jak znowu wyjdzie jakaś ciekawostka o której internet jeszcze nie słyszał 

Pani Kasia

Wiem oglądam od początku istnienia kanału,niestety teraz kart już nie przyjmuje

Tak w sumie teraz mi się przypomniało,że zawsze jak już karta dobrze chodziło po incydencie,to wyświetlał się jakiś komunikat odnośnie Wattman`a,że przez ,,problem,, został zresetowany 

Wlasnie robi live z naprawy karty, wiec chyba wznowil przyjmowanie :D Mozesz jeszcze sprobowac zaktualizowac sterowniki. Zmneijszyc napiecie karty lub jakis starczy sterownik.

Edytowano przez TheKrabik

unknown (2) (1).png

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...