Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Pomoc w rozjaśnieniu moich praw gwarancji.


Xcmer

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, skontaktowałem z UOKiK, dostałem kilka notek,porad, lecz nie za bardzo się dowiedziałem, czy jeśli odzyskam sprzęt z serwisu, będę mógł go jeszcze raz zareklamować z tytułu rękojmi i żądać wymiany sprzętu wolnego od wad. Art. 579 kc

Cześć! Życzę Ci dobrego dnia! Uśmiechaj się!

Opublikowano

Hmm... no fajnie otrzymałeś informacje i nic nie zrozumiałeś czytając , to co my mamy z tego rozumieć nie czytając tego co otrzymałeś ani nie mając kompletnie pojęcia o co chodzi ? 

 

Jeśli nie miną termin rękojmi sprzedający ma prawo naprawić w ramach gwarancji którą udzielił i wcale nie musi zwracać czy wymieniać towaru. 

Mózg to nie mydło; nie ubędzie Ci go, gdy go użyjesz.

Opublikowano

Ja chciałem się dowiedzieć, jeśli sprzęt wróci z serwisu i dalej będzie nie sprawny, to czy mogę zażądać wymiany na nowy.

 

Szanowny Panie,

w zaistniałej sytuacji proponuję złożyć reklamację do sprzedawcy z tytułu rękojmi.

Na wstępie wyjaśniam, że istnieją dwa sposoby reklamowania towarów przez konsumentów. Pierwszym z nich jest reklamacja do sprzedawcy tj. reklamacja z tytułu niezgodności towaru z umową lub z tytułu rękojmi. Drugim jest reklamacja z tytułu gwarancji.

 

I.                  Odnośnie pierwszego rozwiązania wskazuję, że do towarów zakupionych od 25 grudnia 2014 r. stosuje się przepisy znowelizowanego ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014 poz. 827) Kodeksu Cywilnego (Dz. U. 2016, poz. 380 j.t.) (wtedy mamy do czynienia z reklamacją z tytułu rękojmi).

 

W przypadku reklamacji z tytułu rękojmi sprzedawca odpowiada za ujawnioną wadę.

 

Wada towaru polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:

1)                 Nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia;

2)                 Nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;

3)                 Nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego przeznaczenia

4)                 Została kupującemu wydana w stanie niezupełnym.

 

Jeżeli wada została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego (art. 5562 KC). W takim wypadku to na sprzedawcy ciąży obowiązek wykazania, że towar był zgodny z umową w chwili jego wydania.

Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku licząc od dnia stwierdzenia wady (568 § 2 KC), jednak bieg terminu przedawnienia nie może zakończyć się przed upływem dwóch lat od dnia wydania rzeczy kupującemu.

Sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat (568 § 1).

 

Powołując się na rękojmię konsument ma możliwość wyboru jednego z czterech alternatywnie przedstawionych uprawnień:

–             naprawy towaru,

–             wymiany na nowy,

–             obniżenia ceny,

–             odstąpienia od umowy.

Składając reklamację, konsument powinien jednak pamiętać o zasadach związanych z w/w uprawnieniami. Konsument może:

- złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie.  (art. 560 § 1 KC). Ograniczenie to nie ma zastosowania jeśli rzecz była już naprawiana bądź wymieniana. Kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna.

- zamiast zaproponowanego przez sprzedawcę usunięcia wady żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo zamiast wymiany rzeczy żądać usunięcia wady, chyba że doprowadzenie rzeczy do zgodności z umową w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo wymagałoby nadmiernych kosztów w porównaniu ze sposobem proponowanym przez sprzedawcę. (art. 560 § 2 KC)

–     żądać wymiany rzeczy na wolną od wad albo usunięcia wady (art. 561 § 1 KC) Sprzedawca może odmówić zadośćuczynienia żądaniu kupującego, jeżeli doprowadzenie do zgodności z umową rzeczy wadliwej w sposób wybrany przez kupującego jest niemożliwe albo w porównaniu z drugim możliwym sposobem doprowadzenia do zgodności z umową wymagałoby nadmiernych kosztów. (art. 561 § 3 KC).

 

Jeżeli konsument żąda naprawy towaru, jego wymiany na nowy lub obniżenia ceny ze wskazaniem obniżonej ceny, a sprzedawca nie ustosunkował się do tego w terminie 14 dni kalendarzowych, należy przyjąć, iż uznał reklamację za uzasadnioną (art. 5615 KC).

 

Kupujący, który wykonuje uprawnienia z tytułu rękojmi, jest obowiązany na koszt sprzedawcy dostarczyć rzecz wadliwą do miejsca oznaczonego w umowie sprzedaży, a gdy takiego miejsca nie określono w umowie- do miejsca, w którym rzecz została wydana kupującemu (art. 561 2 KC).

 

II.          Wybierając drugie rozwiązanie powołujemy się na przepisy dokumentu gwarancji, który konsument może otrzymać przy zakupie towaru. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na to kiedy towar został zakupiony.

Do towarów zakupionych od 25 grudnia 2014 r. stosuje się znowelizowane ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. 2014, poz. 827) przepisy Kodeksu cywilnego. Mając na uwadze treść oświadczenia gwarancyjnego należy pamiętać, że przepisy KC regulują pewne ogólne postanowienia dotyczące gwarancji. Na gwarancję można powołać się tylko i wyłącznie wtedy gdy jej udzielono. Jeżeli konsument reklamuje towar z tytułu gwarancji to obowiązują go postanowienia w niej zawarte.

Udzielenie gwarancji następuje poprzez oświadczenie gwaranta złożone w dokumencie gwarancyjnym. To tam znajdują się prawa i obowiązki, które bierze na siebie gwarant, a także uprawnienia kupującego, w razie gdy właściwość towaru nie będzie odpowiadała tej, o której zapewnia udzielający gwarancji. Należy przy tym podkreślić, że gwarantowi wolno ograniczyć możliwość złożenia reklamacji w przypadku wybranych wad towaru lub jego określonych części składowych. Gwarant ma również prawo dobrowolnie określić okres ochrony gwarancyjnej, np. na rok. Jeżeli zaś tego nie zrobił, wynosi on 2 lata licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana. Ponadto sam określa termin, w którym musi wykonać swoje obowiązki. W przeciwnym razie przyjmuje się, że powinien wywiązać się z nich niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 14 dni, licząc od dnia dostarczenia rzeczy przez konsumenta lub udostępnienia towaru w miejscu, w którym się znajduje..

Gwarancji z reguły udziela producent, ewentualnie dystrybutor bądź importer. Rzadko gwarancji udziela sam sprzedawca, choć jest to dopuszczalne.

Ustawodawca zakłada, że obowiązki gwaranta mogą w szczególności polegać na zwrocie zapłaconej ceny, wymianie rzeczy bądź jej naprawie oraz zapewnieniu innych usług. Konsument ma prawo do dostarczenia wadliwego towaru na koszt gwaranta do miejsca wskazanego w gwarancji lub miejsca, gdzie je wydano. Zasada ta nie obowiązuje, jeżeli z okoliczności wynika, że wada powinna zostać usunięta w miejscu, gdzie znajduje się towar. Jeżeli towar wymieniono na nowy lub dokonano istotnych napraw, termin gwarancji biegnie od nowa od momentu dostarczenia wymienionego lub naprawionego produktu. Jeżeli konsument korzysta z uprawnień przewidzianych w gwarancji, bieg terminu na wykonanie uprawnień z tytułu rękojmi zostaje zawieszony- od dnia zawiadomienia sprzedawcy o wadzie. Takie zawiadomienie nie musi mieć żadnej szczególnej formy, ale dla celów dowodowych najlepiej przygotować je na piśmie.

 

 

Konsument składając reklamację sam decyduje czy składa ją w trybie gwarancji czy też niezgodności towaru z umową/rękojmi. Sprzedawca nie ma prawa decydować w tym względzie. Należy zwracać uwagę na to, co jest zapisane w zgłoszeniu reklamacyjnym. Gwarant (np. producent, serwis, sprzedawca) powinien zostać określony w oświadczeniu. W przypadku braku możliwości jego określenia wolno uznać, że gwarancji udzielił podmiot składający oświadczenie gwarancyjne.

 

Pewniejszym sposobem dochodzenia roszczeń jest złożenie reklamacji do sprzedawcy, ponieważ podstawę prawną stanowią przepisy prawa powszechnie obowiązującego szczegółowo określające procedurę reklamacji.

 

W związku z powyższym proponuję złożyć reklamację do sprzedawcy z tytułu rękojmi wg procedury przedstawionej powyżej. Jest to możliwe zgodnie z art. 579 KC gwarantującym  niezależne wykonywanie uprawnień z obu instrumentów prawnych.

 

Dla ew. celów dowodowych wszelki kontakt z przedsiębiorcą powinien odbywać się albo poprzez złożenie pisma przedsiębiorcy osobiście (w takiej sytuacji należy na drugim egzemplarzu pisma uzyskać potwierdzenie jego otrzymania) albo poprzez wysłanie listem poleconym (w takiej sytuacji należy zachować dowód nadania listu).

Cześć! Życzę Ci dobrego dnia! Uśmiechaj się!

Opublikowano

Jak może wrócić nie naprawiony, wysłany był do naprawy a ty kombinujesz jak koń pod górkę. Wróci jak nie zgodzisz się zapłacić za naprawę uszkodzenia powstałego z twojej winy. 

 

Skoro towar ma wadę która powoduje jego ciągłe psucie się nawet po naprawie i ląduje co chwilę na naprawie  gwarancyjnej to sobie załatwiaj ze sprzedawcą reklamację, zwrot, wymianę czy naprawy dalsze.

Masz wyraźnie napisane na końcu co robić. 

Mózg to nie mydło; nie ubędzie Ci go, gdy go użyjesz.

Opublikowano

Wysłany był do serwisu, z tytułu gwarancji, 3 razy telefon tak wysyłałem, trzy razy nie był naprawiony. Dlatego pytam czy można żądać wymiany na nowy, gdyż ja ten sprzęt miałem 1 dzień w domu...

Cześć! Życzę Ci dobrego dnia! Uśmiechaj się!

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...