Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Przeliczanie systemu dziesiętnego na binarny - kto wytłumaczy kod?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Znalazłem gdzieś kod do przeliczania licz dziesiętnych na binarke, wszystko spoko... ale nie do końca rozumiem co dokładnie robi jedna z linii tego kodu... chodzi mi o linie 17, ktoś to sensonie wytłumaczy?

Tutaj screen: http://prntscr.com/9wiuep

Opublikowano

Zrobię przykład dla 4 bitowej liczby

powiedzmy

(0bxxxx oznacza binarny zapis liczby)

liczba=0b0110

 

linia 16 - Pętla od 3 do 0 włącznie.

linia 17:

     pierwszy obieg pętli, i=0:

           1<<i = 0b1000; (przesunięcie bitowe)

           liczba&(1<<i) = 0b0110 & 0b1000 = 0; (bitwise and) 

           cout << 0;

          

     drugi obieg pętli, i=1:

           1<<i = 0b0100; (przesunięcie bitowe)

           liczba&(1<<i) = 0b0110 & 0b0100 = 1; (bitwise and) 

           cout << 1;

 

     trzeci obieg pętli, i=2:

           1<<i = 0b0010; (przesunięcie bitowe)

           liczba&(1<<i) = 0b0110 & 0b0010= 1; (bitwise and)

           cout << 1;

 

     czwarty obieg pętli, i=3:

           1<<i = 0b0001; (przesunięcie bitowe)

           liczba&(1<<i) = 0b0110 & 0b0001 = 0; (bitwise and) 

           cout << 0;

Opublikowano

Kod ze zdjęcia z cyklu, nie ważne jak działa, ważne, że działa i wiesz co robi ;p

To jak to u ciebie wygląda?

Masz takie sprawdzone bloki kodów i wiesz do czego każdy został stworzony, a następnie programujesz jak w jakimś baltie?

Tutaj wkleję blok kodu A3, tutaj już blok kodu A5, następnie blok kodu B2, a potem "Czemu mi to nie działa?"

TuByłaSygnatura.png

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...