Skocz do zawartości

Dysk twardy z windowsem a nowy sprzęt/płyta

Polecane posty

Autor tematu Napisano (edytowany)

Sprawa wygląda tak, zamówiłem nowy pc, dysk miałem ze starego, także sformatowałem, zainstalowałem 7, zaktualizowałem do 10 ,automatycznie ściągnęły mi się stery do karty(nvidia),usunąłem , wyłączyłem automatyczne aktualizacje, i nic nie instalowałem, prócz kilku programów, 0 sterowników manualnie

Pytanie następujące czy bez problemu będzie działał ten dysk z nowym pc(nowa płyta itp) bo czytałem gdzieś że przy zmianie płyty trzeba przeinstalować sysytem, ale po formacie nic sam nie instalowałem.. 

/pcta jeszcze nie mam i nie mogę sprawdzić

Edytowano przez ChronoS_

Pani Kasia

Może działać, może nie, różne płyty zapisują sobie różnie sekwencję rozruchową.

Przed wyciągnięciem dysku ustawiłem msconfig > Boot > Safemode

Pani Kasia

Ja po zmianie płyty musiałem przeinstalować system bo ten jeszcze na logu Windows 7 wywalał BSOD'a. Tobie też to zalecam.

Moje Konsole:

PS3 FAT CECHL04 YLOD - CFW DARKNET 4.66 V1.02 CEX

PS3 SLIM CECH-2004A YLOD- CFW REBUG 4.76.1 + COBRA 7.2 + WebMAN MOD 1.43.21 REBUG EDTION DEX

PS3 SLIM CECH-2504B - CFW REBUG 4.81.2 + COBRA 7.5+ WebMAN MOD 1.45.09 CEX

XBOX ONE S

Mój komputer:

Procesor: Ryzen 5 2600, Płyta Główna: MSI X470 Gaming Pro Carbon, Karta Graficzna: Sapphire RX 5700 XT Nitro+Zasilacz: Seasonic Focus Plus Gold 650W, SSD: ADATA SX8200 Pro 256GB + Crucial MX500 250GB, HDD: HGST 500GB + HGST 500GB + TOSHIBA 1TB, Obudowa: BeQuiet Silent Base 601, Chłodzenie: NZXT Kraken X62,
RAM: 4x 4GB HyperX DDR4 2133MHz CL14 (OC 3000MHz CL16)

DAC: Audiotrak Prodigy Cube Black Edition, Słuchawki: ISK MDH8500, Głośniki: EDIFIER R1280DB, Mikrofon: Trust Starzz

Ja po zmianie płyty musiałem przeinstalować system bo ten jeszcze na logu Windows 7 wywalał BSOD'a. Tobie też to zalecam.

Ale na dysku był czysty windows bez żadnych sterów? 

To dobrze że taki był. Mniej problemów przy starcie na nowej płycie 

miszkurkam

Może ale nie musi, wystarczy że sobie sprawdzi co będzie.

Jak mas nową płytę to lepiej od podstaw założyć partycje  GPT pod obsługę UEFI , będzie lepszy dostęp do dodatkowych opcji 

Edytowano przez Ktosiu

Mózg to nie mydło; nie ubędzie Ci go, gdy go użyjesz.

Pani Kasia

Może ale nie musi, wystarczy że sobie sprawdzi co będzie.

Jak ma nową płytę to lepiej od podstaw założyć partycje  GPT pod obsługę UEFI , będzie miał lepszy dostęp do dodatkowych opcji 

To tak zrobię tylko że tym razem win10 zgram sobie na pendrive.. tylko czy wystarczy 4Gb pendrive na 64bitowy Win10?

Raczej tak , zalecane 8 Gb ale to mało ważne.

Ściąg iso i nagraj na pena np Rufusem , nie zapomnij pod nowe systemy trzeba formatować pen w FAT32 ( w rufusie opcja trzecia ). 

Jak masz dysk z nie potrzebnymi rzeczami to skasuj wszystkie partycje. Nie można konwertować partycji do GPT. 

Edytowano przez Ktosiu

Ściąg iso i nagraj na pena np Rufusem , nie zapomnij pod nowe systemy trzeba formatować pen w FAT32 ( w rufusie opcja trzecia ). 

Jak masz dysk z nie potrzebnymi rzeczami to skasuj wszystkie partycje. Nie można konwertować partycji do GPT. 

Ok dzięki, zobaczę najpierw czy ten będzie działać jak tak to wgram wszystkie stery z płyt i gitara, jak nie to sformatuje dysk i z pena na nowo postawie 10

@Ktosiu

GPT czyli jedna partycja czy więcej? Bo na tamtym dysku mam 1tb i nie mogę go podzielić to chyba o to chodzi, czyli na tym bez problemu zainstaluje win10?

Edytowano przez ChronoS_

Pani Kasia

Zakładamy że możesz kill  wszystko co masz na dysku. To kasujesz partycje by był czysty dysk. 

Załóż jedną najpierw tyle ile pasuje, np 100 Gb na takim dysku to w sam raz, możesz więcej ile chcesz. (założy 2-3 partycje ) tym się nie przejmuj i zainstaluj ) , pod systemem dorobisz sobie resztę partycji . 

Windows ok 10 do 30 Gb może mieć a wszystko inne będziesz instalował raczej na innym dysku 

Zakładamy że możesz kill  wszystko co masz na dysku. To kasujesz partycje by był czysty dysk. 

Załóż jedną najpierw tyle ile pasuje, np 100 Gb na takim dysku to w sam raz, możesz więcej ile chcesz. (założy 2-3 partycje ) tym się nie przejmuj i zainstaluj ) , pod systemem dorobisz sobie resztę partycji . 

Windows ok 10 do 30 Gb może mieć a wszystko inne będziesz instalował raczej na innym dysku 

Nie zależy mi na partycjonowaniu dysku, 1 partycja na wszystko mi pasuje (dysk ma 1tb)

Zrobiłem pena sugerując się tym filmem:

https://www.youtube.com/watch?v=WIDrRxWgTH0

Jak zmieniło na NTFS to nie będziesz miał GPT partycji i UEFI  które akurat wymaga pena formatowanego tylko na FAT32

Powinieneś jeszcze posprawdzać w biosie czy masz załączone botowanie UEFI i koniecznie załączony Secure Boot 

Edytowano przez Ktosiu

Jak zmieniło na NTFS to nie będziesz miał GPT partycji i UEFI  które akurat wymaga pena formatowanego tylko na FAT32

Powinieneś jeszcze posprawdzać w biosie czy masz załączone botowanie UEFI i koniecznie załączony Secure Boot 

Napisałeś że "Nie można konwertować partycji do GPT. "

Sformatowałem pena fat32, a później zrobiłem to co na filmiku czyli bootowalnego pena, co jeszcze musze zrobić i w jakim momencie , wybacz ale nie łapie.

Nie można bo nie da się potem postawić system na UEFI , konwersja robi tylko dysk GPT a nie dostosowuje pod system. Będziesz miał tylko dysk GPT bez obsługi przez system UEFI. 

Masz manual do płyty i przeczytaj go. Znajdź opcje botowania i ustaw UEFI , resztę praktycznie wszędzie znajdziesz w tutorialach na necie.  Warto poczytać, by zyskac kilka ważnych opcji dla nowych systemów 

Możesz starym sposobem instalować ( MBR ) ale to jest bezsens na nowym sprzęcie tak ustawić. 

Nie rób jak na filmie tylko od razu ustaw  trzecią opcję tylko GPT z UEFI , wczytaj plik ISO jak zmieni na NTFS przestaw na FAT32 

Edytowano przez Ktosiu

Nie można bo nie da się potem postawić system na UEFI , konwersja robi tylko dysk GPT a nie dostosowuje pod system. Będziesz miał tylko dysk GPT bez obsługi przez system UEFI. 

Masz manual do płyty i przeczytaj go. Znajdź opcje botowania i ustaw UEFI , resztę praktycznie wszędzie znajdziesz w tutorialach na necie.  Warto poczytać, by zyskac kilka ważnych opcji dla nowych systemów 

Możesz starym sposobem instalować ( MBR ) ale to jest bezsens na nowym sprzęcie tak ustawić. 

Nie rób jak na filmie tylko od razu ustaw  trzecią opcję tylko GPT z UEFI , wczytaj plik ISO jak zmieni na NTFS przestaw na FAT32 

Ok tak zrobiłem, teraz wystarczy jednie ustawic boot z pendriva , format dysku twardego , i instalacja tego z pena, czy ...? bo te UEFI to taki nowy BIOS tak? To po co mam ustawiać UEFI jak z pendrive chce boot dać 1 raz, a pozniej UEFI po zainstalowaniu juz systemu, dobrze rozumiem?

UEFI ustawiasz pod system, pen zabotuje i zobaczy dysk tylko wtedy jak jest właściwie ustawiony w BIOS

Jak zaznaczysz tworzenie partycji pod system powinno stworzyć 3-4 dyski , to normalne. Cały czas polecam zrobić 100-200 Gb na system a resztę na inne dane , szkoda zaśmiecać sobie dysk waląc wszystko na jeden. 

UEFI ustawiasz pod system, pen zabotuje i zobaczy dysk tylko wtedy jak jest właściwie ustawiony w BIOS

Jak zaznaczysz tworzenie partycji pod system powinno stworzyć 3-4 dyski , to normalne. Cały czas polecam zrobić 100-200 Gb na system a resztę na inne dane , szkoda zaśmiecać sobie dysk waląc wszystko na jeden. 

Ok teraz chyba kumam, 1 co zrobić po odpaleniu to ustawić boot>UEFI, a pozniej stawianie systemu z pena, przed tym format bo na tamtym dysku mam win10 zainstalowany na starej płycie głównej, chyba dobrze rozumiem? Troche nowy temat , bo nigdy nie spotkałem się z tym UEFI

/edit tak ustawilem w Rufusiepost-1467701-0-35373000-1452040095.jpg

/edit 2

I to jest moja nowa płyta

https://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=5417#ov 
Edytowano przez ChronoS_

asus_z77_sabertooth_uefi_1.png

Widzisz różnicę ? 

01-bios.jpg

asus_z77_sabertooth_uefi_1.png

Widzisz różnicę ? 

01-bios.jpg

Tak, tyle to zdążyłem się zorientować że 1 to UEFI w nowszych płytach, 2 to BIOS

Trochę sie pogubiłem i po prostu potrzebuje aby wytłumaczyć jak dziecku krok po kroku, jak postawić tego win10 prawidłowo z uefi

1. Mam botoowalnego pendrive skonfigurowanego tak jak pisałeś

2. 

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...