Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

[Język polski] Omówienie zagadnienia odnosząc się do obrazu


aisaN

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zadanie stosunkowo proste. Chciałabym cusik takiego, gdybym jeszcze raz miała zdawać maturę :>

 

Epoka starożytności jest dla nas czasem niemal mistycznym - tak odległym, że prawie odrealnionym. Biorąc pod uwagę kulturową przepaść jaka widnieje pomiędzy starożytnością a średniowieczem nie dziwimy się, że odwołania do antyku były tak widoczne - społeczeństwa spragnione kultury i odcięcia od rygoru religii powracali do kolebki sztuki. Obfita była ona w przeróżne legendy, mitologie, historie, co zdecydowanie widać w obrazach twórców renesansu, baroku. Peter Paul Rubens jest czołowym przestawicielem nurtu malarstwa barokowego. Charakteryzuje się ono bogatą zdobniczością, lekką, mityczną tematyką, brakiem stateczności, żywymi barwami - co możemy zaobserwować na przykładzie załączonej powyżej ryciny. Orfeusz i Eurydyka to bezpośrednie odwołanie do mitologii greckiej, historii pięknej, gorącej, niespełnionej miłości, historii tragicznej. Rubens w sposób bezpośredni (za pomocą barw, mimiki postaci pierwszo- i drugoplanowych) ukazuje ekspresję, co czyni wymowę tego dzieła jednoznaczną.

Innymi przykładami starożytności jako inspiracji w sztuce są - piosenka znanej, współczesnej piosenkarki, Anny German, również o tytule Orfeusz i Eurydyka, inne obrazy Rubensa takie jak Zdjęcie z Krzyża, Sąd Parysa, Wenus z lustrem, znany obraz autorstwa renesansowego malarza, Sandra Boticellego Narodziny Wenus.

 

Po rozwinięciu tego wychodzi jakieś 5 minut nieprzerwanej prezentacji. Reszta na zasadzie rozmowy i powinno być oki :)

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...