Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Jak zrobić własny serwer minecraft? Tut dla początkujących!


DoriiSuperPies

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

2abc79cacebce234dbd1ba544b2f57894657ea79

Poradnik dla początkujących!

  

  ~~~~~~Spis treści~~~~~~

 

#0 - Jaki wybrać silnik?

#1 - Tworzymy serwer na Hamachi

#2 - Tworzymy serwer na hostingu, 24/7 (Przykład: Enderchest.pl)

#3 - Konfiguracja serwera hamachi
#4 - Konfiguracja serwera na hostingu

#5 - Komendy, operator i biała lista

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

#0 - Jaki wybrać silnik?

Co to jest silnik?

Silnik to taki plik, który jest odpowiedzialny za podstawę serwera. Każdy silnik zawiera różne opcje.

Lista niektórych silników:

Classic - Zwykły silnik od Mojang (Microsoft). Nie obsługuje możliwości wgrywania pluginów.
CraftBukkit - jeden z najpopularniejszych silników. Pozwala on na wgrywanie tzw. pluginów, które znacznie ulepszają rozrywkę.

Spigot - Ulepszony CraftBukkit, znacznie lepszy (umożliwia granie na wszystkich PODwersjach mc (np 1.7.x)
Tekkit - paczka modów
Forge - silnik który umożliwia stworzenia serwera na mody.
W poradniku będzie użyty Spigot.

 

#1 - Tworzymy serwer na Hamachi
Hamachi to program umożliwiający stworzenie tzw. sieci. Jest on potrzebny do stworzenia serwera na swoim komputerze. Pobierz go, dla bezpieczeństwa daję Skan. Instalujemy program, po zainstalowaniu włączamy go. Klikamy w przycisk, rejestrujemy się i logujemy.

rd6e2av5p1ax.png

Tworzymy nową sieć, ID Sieci - najlepiej wpisać nazwę serwera (to id musimy podać osobom które mają grać na serwerze) oraz hasło które też podajemy osobom, które maja grać na serwerze. Klikamy w "Utwórz" i pojawia nam się takie okienko:
36z7f22t34xb.png
Dobra, teraz wchodzimy najlepiej na pulpit i tworzymy folder z serwerem. Ściągamy jakiś silnik (w przypadku Classic wchodzimy na stronę, w zakładce Multiplater server ściągamy plik EXE i wpakujemy go do folderu i włączamy). W przypadku bukkit/spigot robimy nieco inaczej, ściągamy plik .jar (w moim przypadku Spigot 1.7.10, DL i SKAN ) i go przeciągamy do folderu z serwerem. Zmieniamy nazwę pliku .jar na "silnik" (nie usuwamy .jar). Tworzymy nowy dokument tekstowy i w nim wpisujemy 

@ECHO OFF
SET BINDIR=%~dp0
CD /D "%BINDIR%"
java -Xincgc -Xmx512m -jar spigot.jar
PAUSE

-Xmx512m = Tutaj ustawiamy pamięć RAM dla serwera.
Na przykład: -Xmx1024m, -Xmx2048m
1gb = 1024m, 0,5gb = 512mb.

Wchodzimy w Plik > Zapisz jako i w nazwie wpisujemy start.bat a w typie pliku zmieniamy z Dokument tekstowy .txt na Wszystkie pliki. Uruchamiamy plik start.bat. Gdy będzie informacja o nie zaakceptowaniu EULA, i będzie "Server stoped" zamykamy okienko konsoli, wchodzimy w eula.txt i zmieniamy eula=false na eula=true. Jeszcze raz uruchamiamy plik start.bat. Gdy skończy się ładowanie serwera i pojawi się taka wiadomość: "Done!", zamykamy okienko. Jeśli gracz chce dojść do Twojego serwera musi posiadać konto i aplikację hamachi, wejść w "Sieć" i kliknąć w "Dołącz do istniejącej sieci", wtedy będzie potrzebować HASŁA i ID SIECI. Przejdź teraz do konfiguracji serwera hamachi.

#2 - Tworzymy serwer na hostingu, 24/7 (Przykład: Enderchest.pl)
Jeśli postanowiłeś/aś stworzyć serwer publiczny lub prywatny z większą ilością slotów, zaopatrz się w hosting płatny. W moim przypadku będzie to Enderchest.pl. Pierwsze co musimy zrobić to się zarejestrować.

puwcu7239xje.png

Musimy wypełnić dane (nie wpisuj fałszywych danych). Po rejestracji wchodzimy na skrzynkę mailową i wchodzimy w link podany w mailu. Po zalogowaniu się pojawi się panel, w nim niestety pusta lista serwerów. Musimy wejść wtedy do "Portfel" oraz przelać daną kwotę pieniędzy na serwer. Teraz stwórzmy nowy serwer! Wejdźmy na stronę główną, zejdźmy na dół strony.
xv3jxff70q3d.png
W moim przypadku będzie to oferta UNIVERSAL. Klikamy w "Zobacz ofertę" oraz wybieramy parametry.
Pojawi nam się taka strona, gdzie wpisujemy IP serwera oraz ustalamy silnik serwera.
n2d35s6cvx5o.png
Gdy skończyliśmy ustawiać najważniejsze ustawienia, klikamy w "Opłać". Automatycznie przechodzimy do panelu użytkownika.
ey1m26zgusrn.png
Gdy zakończy się instalacja, odśwież stronę i kliknij w "Panel". Wyświetli Ci się panel serwera.

czo2zrwrglfs.png

Gratulacje! Stworzyłeś/aś swój serwer na hostingu 24/7!

#3 - Konfiguracja serwera na hamachi
KONFIGURACJA SERWERA (server.properties) - OTWIERASZ ZA POMOCĄ NOTATNIKA

--legenda: True = włączone ,  False = wyłączone --
 

generator-settings = Pozwala na ustawienie opcji generowania świata.

op-permission-level = Poziom uprawnień dla operatora (/op nick)

allow-nether = Czy nether ma być włączony

level-name = nazwa domyślnego świata

enable-query = to musi być więc nie ma znaczenia
allow-flight = Czy gracze mogą latać

announce-player-achievements = Czy mają być wyświetlane informacje o zobyciu osiągnięcia przez gracza
server-port: tu nic nie zmieniasz

query-port: tu nic nie zmieniasz
level-type = Jaka ma być mapa - super płaska, itd
enable-rcon = Czy port rcon ma być włączony

level-seed = Jaki ma być seed dla generowanej mapy
force-gamemode = Niestety nie wiem co to jest

server-ip = Wpisujesz IP dla serwera. Otrzymasz je wchodząc w program hamachi, kliknięcie prawym przyciskiem myszy w numerki nad nazwą komputera i klikasz w "Kopiuj adres IPv4". Wklejasz, przykład: server-ip=00.00.00.00
max-build-height = Jaki ma być maksymalny limit budowania w górę
spawn-npcs = Czy mają być wioski na mapie
debug = Czy ma być włączona opcja debugowania na serwerze

white-list = Czy ma być włączona biała lista, która pozwala wejść tylko graczom którzy są na niej
spawn-animals = Czy mają być moby na mapie

hardcore = Czy ma być tryb hardcore (po zginieciu gracz zostaje zbanowany)
snooper-enabled = Niestety nie wiem co to jest

online-mode = Czy serwer ma być tylko dla graczy premium
resource-pack = Jaki ma być texturepack dla serwera
pvp = Czy gracze mogą ze sobą walczyć
difficulty = Pozwala na ustawienie poziomu trudności gry.

0 – Peaceful/Pokojowy
1 – Easy/Łatwy
2 – Normal/Normalny
3 – Hard/Trudny

enable-command-block = Czy blok komend ma działać

gamemode = Jaki ma być tryb gry

 

Survival
Hardcore

Spectator (tylko na 1.8)
Creative

 

player-idle-timeout = Niestety nie wiem co to jest

max-players = Liczba slotów, ile maksymalnie graczy może być na serwerze
spawn-monsters = Czy potwory mają być na mapie
generate-structures = Czy wąwozy, jeziora mają być na mapie

view-distance = Pozwala na ustawienie zasięgu widzenia
UWAGA!!! GDY LICZBA PRZEKROCZY 5 MOŻE SPOWODOWAĆ LAGI!
motd = Tekst, który ma być wyświetlony w grze pod nazwą serwera, jeśli chcemy żeby był kolorowy wpisujemy przed słowem § np:

§2Serwer TestCraft - Dzisiaj event!

Colors.png?version=22743ef26dff59879cc2e

Koniec konfiguracji server.propeties, zapisz plik.
Teraz pora na pluginy! Żeby zainstalować plugin wchodzimy w katalog "plugins" i wgywamy tam plik .jar, po tym restartujemy serwer. Utworzy się katalog z nazwą pluginu, tam znajduje się jego konfiguracja.

 

#4 - Konfiguracja serwera na hostingu
Pierwsze, co powinno się zrobić to wejść w zakładkę "Konfiguracja". Mamy różne miejsca gdzie coś musimy wpisać... ale co? Już Ci tłumaczę.
DOSTĘPNE TYLKO NA HOSTINGU:
Auto-Restart = O wybranej godzinie serwer ponownie się uruchamia.
Adres.ench.pl = Ustawiamy adres serwera, wpisując go w grze łączymy się z serwerem.

Auto-zapis = ustawiamy co jaki czas mają być zapisywane pliki serwera.
Wymuś uruchomienie = Gdy serwer jest wyłączony automatycznie zostaje włączony.
KONFIGURACJA SERWERA (server.properties)
--legenda: True = włączone ,  False = wyłączone --

 

generator-settings = Pozwala na ustawienie opcji generowania świata.

op-permission-level = Poziom uprawnień dla operatora (/op nick)

allow-nether = Czy nether ma być włączony

level-name = nazwa domyślnego świata

enable-query = to musi być więc nie ma znaczenia
allow-flight = Czy gracze mogą latać

announce-player-achievements = Czy mają być wyświetlane informacje o zobyciu osiągnięcia przez gracza
server-port: tu nic nie zmieniasz

query-port: tu nic nie zmieniasz
level-type = Jaka ma być mapa - super płaska, itd
enable-rcon = Czy port rcon ma być włączony

level-seed = Jaki ma być seed dla generowanej mapy
force-gamemode = Niestety nie wiem co to jest
max-build-height = Jaki ma być maksymalny limit budowania w górę
spawn-npcs = Czy mają być wioski na mapie
debug = Czy ma być włączona opcja debugowania na serwerze

white-list = Czy ma być włączona biała lista, która pozwala wejść tylko graczom którzy są na niej
spawn-animals = Czy mają być moby na mapie

hardcore = Czy ma być tryb hardcore (po zginieciu gracz zostaje zbanowany)
snooper-enabled = Niestety nie wiem co to jest

online-mode = Czy serwer ma być tylko dla graczy premium
resource-pack = Jaki ma być texturepack dla serwera
pvp = Czy gracze mogą ze sobą walczyć
difficulty = Pozwala na ustawienie poziomu trudności gry.

0 – Peaceful/Pokojowy
1 – Easy/Łatwy
2 – Normal/Normalny
3 – Hard/Trudny

enable-command-block = Czy blok komend ma działać

gamemode = Jaki ma być tryb gry

 

Survival
Hardcore

Spectator (tylko na 1.8)
Creative

 

player-idle-timeout = Niestety nie wiem co to jest

max-players = Liczba slotów, ile maksymalnie graczy może być na serwerze
spawn-monsters = Czy potwory mają być na mapie
generate-structures = Czy wąwozy, jeziora mają być na mapie

view-distance = Pozwala na ustawienie zasięgu widzenia
UWAGA!!! GDY LICZBA PRZEKROCZY 5 MOŻE SPOWODOWAĆ LAGI!

motd = Tekst, który ma być wyświetlony w grze pod nazwą serwera, jeśli chcemy żeby był kolorowy wpisujemy przed słowem § np:

§2Serwer TestCraft - Dzisiaj event!

Colors.png?version=22743ef26dff59879cc2e


Koniec konfiguracji server.propeties, zapisz plik.
Teraz pora na pluginy! Na hostingu wchodzimy w zakładkę "Pluginy" i wyszukujemy jakiś plugin (nazwa). Jeśli chcemy go zainstalować klikamy w "Pliki", wybieramy wersję pluginu i klikamy w "Zainstaluj", po tym restartujemy serwer. Plugin pojawi się w WebFTP w katalogu "plugins". W nim znajdziemy katalog z nazwą pluginu oraz plik nazwa.jar, czyli plik pluginu. Jeśli chcemy zainstalować plugin którego nie ma w zakładce "Pluginy", wgrywamy plik .jar do katalogu "plugins" i restartujemy serwer.

 

​#5 - Komendy, operator i biała lista

Komendy znajdziesz wpisując w konsoli "help".
Operator - osoba posiadająca wszystkie uprawnienia. Żeby dać sobie/komuś operatora, wpisujemy komendę w konsoli "op nick". Listę osób posiadający OP znajdziesz w pliku ops.json (otwórz za pomocą notatnika).

Biała lista/WhiteList - lista graczy, którzy mogą wejść na serwer. Dostępna jest ona w pliku whitelist.json (Otwórz za pomocą notatnika). Dodawaj osoby w następujący sposób:  
  

Nick
Nick
Nick

WAŻNE INFO!!! Wszelkie zmiany zapisujemy i restartujemy serwer (wpisujemy save-all i zamykamy konsole potem znowu włączamy w przypadku hamachi)

Dzięki za przeczytanie tuta ;)

bannergif.gif

Opublikowano

Było mistrzu! No, ale sam mam zamiar zrobić coś takiego, ale zobaczysz co ja zrobię, jak dla początkujących może być, ale oprawa graficzna... Sam wiesz xD

Pomogłem, strzel duży przycisk Lubię To!­

Opublikowano

Po prostu zauważyłem, że złotówkę dziennie by trzeba wydać, aby taki serwer chodził :P No ale do prezentacji nie mam zastrzeżeń. Ładnie wytłumaczone :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

@mareqqqq. Cicho xD

Zobiłem ładnie, poukładałem, raczej jest dobrze :) Jest czytelne. Po co bajerować grafiką, skoro to nie ma znaczenia...

To nie jest czytelne. Może lepiej będzie jak wytabujesz i dasz jakieś spoilery? Od samego patrzenia oczy bolą, a przy czytaniu to masakra. Nawet jeżeli treść jest przystępna to sposób przekazu odrzuca.

"Największym szczęściem jest określić

wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a

potem pójść spać." ~Josif Dżugaszwili

Opublikowano

@kjuba225

W przyszłości aktualizacja poradnika nastąpi, a jeśli chodzi o masakrze w czytaniu...

chodzi o ten biały kolor?

@Orbit1852 Dzięki ;)

Dokładnie o to chodzi. I to, że te litery są wielkie.

"Największym szczęściem jest określić

wroga, przygotować wszystko, zemścić się, a

potem pójść spać." ~Josif Dżugaszwili

Opublikowano

jak bym byl poczatkujacy to bym sie zgubil w tym poradniku. bo wpleciles serwera hamachi i normalny z hostingu. przez co poradnik staje sie nieczytelny. chyba ze czegos nie zauwazylem i to ja popelnilem blad w rozczytywaniu poradnika. moim zdaniem jest dziwnie poukladany pierw hamachi pozniej enderchest i znowu hamachi. co do opisu co jak sie ustawia jest napsiane dobrze i poprawnie.

Opublikowano

@1361622928-U485574.pngUltraCiastko Nie wiem o co chodzi - tak to wygląda:

Pierw tworzenie hamachi

Potem na enderchest

---

Pierw konfiguracja hamachi

Potem na enderchest

...

Ref.

Właśnie o to mu chodzi. Również uważam, że poradnik jest chaotycznie napisany i osoba nie mająca styczności z tworzeniem serwerów się w nim pogubi. 

Opublikowano

­Poradnik dobry pod względem, że dużo opisane.
Lecz wizualnie, katastrofa. Jak nie ogarniasz grafiki, to zmniejsz chociaż czcionkę bo czytanie tego to katorga :p 

nieregulaminowa sygnatura

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...