Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Instalacja FreeBSD 10.0 na maszynie wirtualnej + FAPM + Podstawy do Metina2


James :D

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć. Ktoś tam pisał o tym żeby zrobić, czemu nie. =)

 

Co daje nam najnowsze FreeBSD?

 

- Większą stabilność,

- Zintegrowane kilka krytycznych poprawek dla starszych wersji,

- Nowe usprawnienia dla ludzi którzy system wirtualizują - będzie działał lepiej np. na virtualboxie u nas :).

- wiele innych - cała lista: http://www.freebsd.org/releases/10.0R/relnotes.html miłego czytania.

 

Rozpoczynamy od pobrania paczki - najlepiej mieć procesor x64 żeby nie bawić się z libami które nie działają zbyt dobrze.

ftp://ftp.freebsd.org/pub/FreeBSD/releases/ISO-IMAGES/10.0/

wybieramy opcję

 

FreeBSD-10.0-RELEASE-amd64-dvd1.iso

 

dla systemow 64 bitowych

 

FreeBSD-10.0-RELEASE-i386-dvd1.iso

 

dla 32

 

Tworzymy nową maszynę z przynajmniej 5gigabajtów na dysku i 768megabajtów pamięci ram, ustalamy dynamicznie zwiększaną partycję dysku. NIE WYBIERAMY naszego pliku ISO i ustalamy aby wybrać go później. Przechodzimy do ustawień.

 

Storage ---> klikamy plusik i wybieramy nasz obraz i obok zaznaczamy tick "Live CD/DVD" i ewentualnie wybieramy adapter hamachi jako nasz podstawowy. Odpalamy maszynę. Po chwili ujrzymy takie oto coś:

 

FreeBSD10-12.png

 

Wybieramy INSTALL

 

FreeBSD10-13.png

Kontynuujemy z podstawową opcją.

 

FreeBSD10-14.png

Wybieramy hostname, czyli nazwę która będzie w shellu tutaj root@hostname. Wpiszcie co wam się podoba.

 

FreeBSD10-15.png

Usuńcie domyślne GAMES (najedźcie i spację) oraz zostawcie ports. I dajcie ok.

 

FreeBSD10-16.png

Tą i kolejną opcję zostawcie podstawowo.

 

FreeBSD10-19.png

Ustawiamy główne hasło roota.

 

FreeBSD10-20.png

Ustawiamy nasz adapter, ja robię tutaj serwer No-Hamachi więc zostawiam ten, wy będziecie mieli tam LogMeInHamachi Network Adapter.

 

FreeBSD10-21.png

Zaznaczamy YES

 

FreeBSD10-22.png

Ustawiamy te dwie opcje spacją i naciskamy enter. Teraz nie wybierajmy niczego, w górze okna wybieramy Devices --> CD DVD i odznaczamy nasz obraz. Później wybieramy NO, Exit Installer i NO. Po restarcie maszyna się włączy.

 

Teraz pasowałoby zainstalować coś z podstaw - porty mamy już pobrane, więc wystarczy z nich skorzystać. Zainstalujemy pakiet FAMP którego rozwinięcie to najprościej pisząc FreeBSD Apache MySQL PHP :)

cd /usr/ports/www/apache22/
make config install distclean
echo 'apache2_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
echo 'apache2ssl_enable="YES"' >> /etc/rc.conf
echo 'accf_http_ready="YES"' >> /etc/rc.conf && kldload accf_http
cd /usr/ports/lang/php5
make config install distclean
cd /usr/ports/lang/php5-extensions
make config install distclean
echo 'AddType application/x-httpd-php .php' >> /usr/local/etc/apache2/httpd.conf
echo 'AddType application/x-httpd-php-source .phps' >> /usr/local/etc/apache2/httpd.conf
echo '<IfModule mod_dir.c>' >> /usr/local/etc/apache2/httpd.conf
echo 'DirectoryIndex index.php index.html index.htm index.html5' >> /usr/local/etc/apache2/httpd.conf
echo '</IfModule>' >> /usr/local/etc/apache2/httpd.conf
cd /usr/ports/databases/mysql51-server
make install WITH_OPENSSL=yes
make distclean
echo 'mysql_enable="YES"' >> /etc/rc.conf

Tu zaprzestańmy tego prostego opisywania i kopiowania, konfigurujemy MySQL.

/usr/local/etc/rc.d/mysql-server start

Ustawiamy hasło do bazy dla usera root

mysqladmin -u root password HASŁO

Wpisujemy

mysql -u root --password='HASLO' -e "CREATE USER 'root'@'%' IDENTIFIED BY '$haslo'; GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%' WITH GRANT OPTION; FLUSH PRIVILEGES"

mysql -u root --password='HASLO' -e "CREATE USER 'mt2'@'%' IDENTIFIED BY 'mt2!@#'; GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'mt2'@'localhost' WITH GRANT OPTION; FLUSH PRIVILEGES"

HASLO zamiencie na swoje haslo.

 

 

Ostatnią rzeczą są biblioteki

cd /usr/ports/misc/compat7x && make -DBATCH install clean
cd /usr/lib32/
fetch http://mta-sa.pl/liby.tar.gz
tar -xvf liby.tar.gz

Teraz jesteśmy gotowi na wgranie plików, jeszcze sysinstall skonfigurujcie sobie dla siebie i możecie kopiować pliki i grać. :) Miłego stabilnego grania. GAME ON!

Opublikowano

No no...Ładny poradnik.Pisany w 100% przez Ciebie?Mi się prawdopodobnie nie przyda bo korzystam głównie z dedyków z gotowymi systemami,ale ładnie opisane leci+

 

 

edit: ta wiem np . na sdc jest możliwość zamontowania iso

Specjalista
Opublikowano

Wersja 10.0 lepsza od 9.2 ??

Ponoć były jakieś błędy na tej nowej wersji ?

Pomogłeś,pomogę kiedy tylko brachu mogę!

 

graphic.png

 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...