Skocz do zawartości
  • 👋 Witaj na MPCForum!

    Przeglądasz forum jako gość, co oznacza, że wiele świetnych funkcji jest jeszcze przed Tobą! 😎

    • Pełny dostęp do działów i ukrytych treści
    • Możliwość pisania i odpowiadania w tematach
    • System prywatnych wiadomości
    • Zbieranie reputacji i rozwijanie swojego profilu
    • Członkostwo w jednej z największych społeczności graczy

    👉 Dołączenie zajmie Ci mniej niż minutę – a zyskasz znacznie więcej!

    Zarejestruj się teraz

Winda z tłoków [Najszybsza i najmniejsza] [Obrazki]


Skaciu

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich górników i architektów!

W tym poradniku zaprezentuje wam prawdopodobnie najlepszy środek transportu w

Minecrafcie, jeśli chodzi o poruszanie się w górę i dół.

 

Duża ilość graczy preferuje poruszanie się dzięki drabinie - zajmuje mało miejsca,

wchodzi się po niej bardzo prosto i jest tania, niestety jest dość brzydka i powolna.

 

Schody są schludniejsze, dobrze ustawione potrafią wyglądać naprawdę dobrze,

jednak w takiej formie mogą zajmować sporo miejsca.

 

Najlepszym środkiem transportu okazuje się Command Block, jednak

jest on niedostępny na survivalu.

 

Także z dostępnych dla gracza, grającego na trybie przetrwania, środków poruszania się

będzie winda - zajmująca mało miejsca, wymagająca jedynie wciśnięcia jednego przycisku,

transportująca w mgnieniu oka, a do tego bardzo ładnie się prezentująca. 

 

W skrócie: dlaczego warto wybrać windę?

 

+ zajmuje mało miejsca

+ po wejściu nań nie wymaga interakcji

+ bardzo szybka

+ łatwa budowa

+ ładnie ozdobiona wygląda wygląda elegancko

 

- jeśli dla kogoś problemem jest zdobycie

  trochę redstona i slimeballi to kosztowność

 

Zapewne jednak przyszliście tu, aby zobaczyć w jaki sposób zbudować

takową windę, a nie słuchać porównań co lepsze.

 

Aby zacząć musimy zdobyć nieco surowców, oto one:

 

501161401562878296730.png

 

- Lepkie tłoki

- Tłoki

- Czerwone pochodnie

- Przekaźniki

- Czerwony proszek

- Przycisk

- Budulec (ja użyłem kilku kolorów wełny, dla lepszego oznakowania)

 

Wiemy co potrzebujemy, wiemy co zbudujemy, więc rozpoczynamy poradnik krok po kroku.

 

1. Lepkie tłoki

 

Na początku stawiamy 2 bloki, na nich lepki tłok zwrócony w kierunku horyzontalnym,
następnie po skosie dodajemy kolejne tłoki. Gdy już je ustawimy pierwsze 2 bloki usuwamy. 
 

492691401560856296730.png

 

2. Dokładamy zwykłe tłoki

 

Do lepkiej strony tłoków dokładamy zwykłe tłoki skierowane ku górze.

 

 

420631401560864296730.png

 

 

3. Wypełniamy przestrzeń pomiędzy tłokami

 

Jakikolwiek budulec kładziemy w przestrzeniach między tłokami, całość

ma tworzyć prostopadłościan 2x2 lewitujący 2 kratki nad ziemią.

 

 

292291401560877296730.png

 

 

4. Dodajemy plecaczek

 

Przechodzimy na tył windy, gdzie przedłużamy 'wypełniacz' do długości 3 kratek,

oraz dodajemy nowy w odległości 1 kratki od tłoków.

 

 

779281401560877296730.png

 

 

5. Dodajemy pochodnie

 

Stawiamy czerwone pochodnie tak, aby przekazywały sygnał do tłoków.

 

 

584031401560890296730.png

 

 

6. Punkt 4. i 5. z drugiej strony 

 

Jako że winda będzie symetryczna jeśli chodzi o mechanizm, dobudowywujemy

tył i stawiamy pochodnie z drugiej strony tak samo jak z pierwszej.

 

 

937961401560890296730.png

 

 

7. Dodatkowa platforma

 

Na samym dole dokładamy dodatkową platformę z pochodniami, aby

lepkie tłoki były nieaktywne. Teraz konstrukcja lewituję 1 kratę od ziemi.

 

 

108721401560900296730.png

 

 

 

8. Boczki

 

Po obu stronach windy, na pochodniach stawiamy budulec, w ten sposób, żeby

nie było ich widać. (nie w celach estetycznych)

Dodatkowo, pierwszy nowy blok musi dotykać ziemi, teraz winda już nie lewituje.

 

 

274101401560900296730.png

 

 

9. Więcej pochodni

 

Również po obu stronach stawiamy pochodnie na nowo dobudowanych 

blokach.

 

 

412291401560910296730.png

 

 

10. Filary

 

Na skos od przedniej części windy budujemy filary, dzięki którym zasilane będą

zwykłe tłoki. Zwróćcie też uwagę na wycięcia, oraz dodatkowe bloki z przyciskiem

przy podstawie. Zróbcie je teraz, aby potem zaoszczędzić sobie grzebania.

 

 

591391401560934296730.png

 

 

11. Przekaźniki

 

Pod prostopadłościanem 2x2 budujemy platformę 2x2, na której umieszczamy przekaźniki

zwrócone w stronę pochodni. Te bliżej nich ustawiamy na 4 (maksymalny) poziom 

opóźnienia, za to te bliżej przycisku na 3 poziom.

 

 

636311401560934296730.png

 

 

12. Kabelki

 

Łączymy przycisk z tylnimi pochodniami 'podłączając' proszek do bloków, na których się znajdują.

 

 

330251401560945296730.png

 

 

13. Ostatnie przekaźniki

 

To wszystko jeśli chodzi o 'elektronikę' to dobudowanie mostków (zaznaczonych na czerwono),

oraz postawienie na nich przekaźników bez zmian w opóźnieniu.

 

 

359451401560945296730.png

 

 

14. Zabudowa

 

To już ostateczny krok, aby winda po prostu działała dodajemy ściankę przed windą, bez niej

czasem możemy wypaść podczas jazdy (poprzez kompaktową budowę). Reszta obudowy jest całkowicie

do waszej dyspozycji i możecie zrobić z windy grzyba, banana, czy cokolwiek chcecie.

 

 

927161401560955296730.png

 

 

15. Jedziemy!

 

Winda jest gotowa i nareszcie możemy cieszyć się prędkością poruszania 60km/h.

Kolejne piętra możemy dobudowywać bardzo łatwo, dzięki schematyczności

konstrukcji. Życzę wam miłej podróży, i oby wam creeper nie pierdyknął w środku!

 

 

301831401560955296730.png

 

 

 

I to tyle, mam nadzieję, ze skorzystacie z tego pomysłu, starego, aczkolwiek mało popularnego.

Zachęcam do własnego kombinowania z tego typu użytecznymi mechanizmami, wszystkiego najlepszego!

 

 

Poradnik w pełni mojego autorstwa.

Nie wymyśliłem tej konstrukcji, jedynie stworzyłem poradnik.

Zakaz kopiowania bez zgody autora.

 

 

650311402782440296730.jpeg

Mój PC:

 

CPU: I5 2500k I GPU: Sapphire HD7950 Vapor-X I PSU: be quiet! L8 CM 630W I MOBO: MSI Z77A G43 I RAM: Patriot 2x4GB 1600MHz I CASE: Fractal za 400zł NW

 

 

 

Opublikowano

Poradnik bardzo ładnie napisany. Bardzo przejrzysty i czytelny :) Na pewno skorzystam.
Łap like.

Opublikowano

Stare, ale poradnika jeszcze o tym nie widziałem.

Ta winda ma jeden wielki minus, często się zacina. Na 1.8 będą bloki slimowe dzięki którym można zrobić dużo lepsza windę ale jak na razie okej.

Procesor: Intel Core i5 4690

Płyta główna: MSI B85-G43

Zasilacz: Thermaltake 530W

RAM: Crucial Ballistix 8 GB

Karta Graficzna: MSI GTX 770

Dysk SSD: Plextor 128 GB M6S

 
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...