Skocz do zawartości

Timingi - Czyli jak sprawdzić jaki plugin nadmiernie obciąża Twój serwer

yonji94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was w moim kolejnym tutorialu. Przedstawię w nim sposób aby sprawdzić który plugin nadmiernie obciąża twój serwer Minecraft.

Przeczytaj nim rozpoczniesz

Będę bazował na silniku Spigot i go również wam zalecam. Nie musicie go używać ciągle, wystarczy że go wgracie jedynie na czas testów. Dzięki niemu można pobrać bardziej szczegółowe dane.

Jeśli chcecie to możecie korzystać z Bukkita, ale dane mogą być mniej szczegółowe i niektóre komendy mogą się nie zgadzać.

Wypadałoby również byś posiadał trochę wiedzy technicznej, a nie był przypadkową osobą wgrywającą gotowe paczki na swój serwer.

Zatem zaczynamy ;)

Generowanie timingów serwera

1. Na początku musisz wpisać komendę /timings on. Ona rozpocznie zbieranie danych z serwera.

2. Musisz teraz poczekać około 5 minut by udało się nazbierać wystarczająco dużo danych do analizowania. Im dłużej będziesz czekał tym wynik będzie dokładniejszy. Po minięciu tego czasu przejdź do kolejnego kroku.

3. Teraz należy wpisać kolejną komendę. Jest nią /timings merged. Jej wynik będzie wyglądał podobnie do tego:

hd0kJxN.jpg

Pierwsza linijka jest ważna, ponieważ w niej masz podaną ścieżkę i nazwę wygenerowanego pliku.

4. Teraz przejdź do ścieżki podanej jako wynik komendy (folder timings będzie znajdował się w głównym folderze serwera) i otwórz plik timings.txt (nazwa może się różnić, jest ona zależna od ilości pomiarów jakie już robiłeś). Jeśli jesteś użytkownikiem Spigota to przejdź od razu do końcówki kroku 5 pomijając ten (chyba, że chcesz się pobawić).

5. Kolejnym krokiem będzie otworzenie strony

http://aikar.co/timings.php

Na niej w górnym lewym rogu znajdziesz przycisk o nazwie Paste Contents, naciśnij go. Pokaże ci się okienko w które teraz musisz wkleić całą zawartość pliku timings.txt. Po zrobieniu tego naciśnij przycisk Paste.

Użytkownicy Spigota mogą wpisać po prostu komendę /timings paste po wpisaniu komendy /timings merged i otrzymają gotowy link do strony ;)

zmp8acG.jpg

6. Gotowe. Pomyślnie wgrałeś timingi swojego serwera i możesz teraz zacząć je analizować.

Odczytywanie i analizowanie timingów

Na samej górze znajduje się sekcja ogólna:

• Total: całkowity czas poświęcony na przetwarzanie zdarzeń w sekundach
  • Sample Time: czas przez jaki serwer zbierał informacje podany w sekundach.
  • Average Entities: średnia aktywnych obiektów/średnia wszystkich obiektów przez dany czas
  • Average Players: średnia graczy zalogowanych przez ten czas
  • Average TPS: średni TPS (Tick Per Second) przez dany czas. Jeśli jest powyżej 18 to dobrze, maksymalnie może wynosić 20. Okolice 10-15 to bardzo odczuwalne lagi.

W sekcji nagłówkowej pluginów, gdzie są podane ich nazwy i wersje:

• Total: całkowity czas jaki plugin spędził na przetwarzaniu zdarzeń
  • Pct: procent całkowitego czasu zbierania informacji

Każda sekcja posiada bardziej szczegółowe informacje dla każdego zdarzenia:

• Pct Total: procent czasu zajętego podczas zbierania informacji
    • Wzór: Total / Sample Time
  • Pct Tick: procent zajętego czasu na tick serwera
    • Wzór: Avg / 50
  • Total: całkowity zajęty czas podczas zbierania informacji
  • Avg: średnia czasu na tick serwera
  • Count: ilość razy jaką zdarzenie wystąpiło i plugin na nie zareagował przez czas zbierania próbki
  • Event: nazwa zdarzenia

Dobra, dobra. Koniec już suchych informacji. Jak sprawdzić który plugin powoduje lagi?

Zatem najłatwiej będzie to zrobić sugerując się kolumną Pct Total. Dzięki niej możesz sprawdzić ogólny czas jaki plugin pracował. Im więcej tym gorzej.

Z kolei drugim rozwiązaniem jest sprawdzanie Pct Tick. Pozwoli ci to wykryć jaki plugin powodował chwilowe lagi (z angielskiego "lag spikes"). Tak samo im więcej tym gorzej.

Oczywiście sprawdzenie timingów nie gwarantuje odnalezienia winowajcy lagów na twoim serwerze, ale bardzo upraszcza ten proces.

Na koniec dla przykładu pokażę wam timingi z dobrze działającego serwera i tego lagującego:

Dobrze działający serwer

http://aikar.co/timings.php?url=e162544547447955feb56fecec369a48

Lagujący serwer (specjalnie włączyłem komendę //set pluginu WorldEdit)

http://aikar.co/timings.php?url=6721521

Możecie zamieszczać swoje timingi w tym temacie. Jak będę mógł to postaram się pomóc ;)

Bardzo to dziwne jest i w tych testach mimo że je opisałeś ciężko się połapać. Przetestowałem to na swoim serwerze i mam podobne wyniki jak na tym twoim przykładzie nie lagującego serwera więc jest ok. Niby nie zauważyłem lagów ale dla pewności tutaj sprawdziłem. Teraz pytanie jak zgodne jest to z prawdą ? Czy faktycznie można na tym bazować ?

Bardzo to dziwne jest i w tych testach mimo że je opisałeś ciężko się połapać. Przetestowałem to na swoim serwerze i mam podobne wyniki jak na tym twoim przykładzie nie lagującego serwera więc jest ok. Niby nie zauważyłem lagów ale dla pewności tutaj sprawdziłem. Teraz pytanie jak zgodne jest to z prawdą ? Czy faktycznie można na tym bazować ?

Można o ile lagi na serwerze są spowodowane przez jakiś plugin (pokaże ci to najprawdopodobniejszy plugin). Wiem, że jest trochę ciężko się połapać, ale niektórych rzeczy już nie dało się prościej opisać. Starałem się to zrobić najprościej jak można. Niestety to jest zagadnienie dla ludzi, którzy już mają spore doświadczenie.

Tak wiec twoj poradnik bardzo mi sie przyda ale jak wpisuje komende /timings on to nic sie nie dzieje nic nie pisze itp./. mam silnik spingot i potrzebuje sie dowiedziec co tak przeciaza bo wywala graczy z serwa co jakis czas

" Pamiętaj mimo wszystko dąż do spełnienia marzeń.

Trzymaj się mocno, mimo tylu ciężkich wydarzeń.

Życie nie jest takie proste, pamiętaj masz je jedno,

Dawaj z siebie wszystko na 100% to jest sedno ,,

Tak wiec twoj poradnik bardzo mi sie przyda ale jak wpisuje komende /timings on to nic sie nie dzieje nic nie pisze itp./. mam silnik spingot i potrzebuje sie dowiedziec co tak przeciaza bo wywala graczy z serwa co jakis czas

Jak ją wpiszesz to nic nie wyskoczy, zwyczajnie od tego czasu zaczniesz zbierać pomiary. Dopiero coś ci wyskoczy po wpisaniu drugiej komendy.

Bardzo Fajny Tutorial!

Ciesze się ;)

• 3 tygodnie później...

Mam problem. (...)

↑ Już nieważne ↑

Zainstalowałem tego spigota, jak było mniej graczy, zrobiłem pomiary wszystko ładnie zgodnie z instrukcjami. Niestety mój timing jest bardziej zbliżony do tego źle działającego :( Minecraft - Breakdown ma jak dla mnie za dużo tych %, ale co to oznacza? Że to przez mapę? Wklejam timing:

http://aikar.co/timings.php?url=6934139

Zapraszam do prezentacji mojego serwera Medium Hardcor:

http://www.mpcforum.pl/topic/1370690-playhc/

Mam problem. (...)

↑ Już nieważne ↑

Zainstalowałem tego spigota, jak było mniej graczy, zrobiłem pomiary wszystko ładnie zgodnie z instrukcjami. Niestety mój timing jest bardziej zbliżony do tego źle działającego :( Minecraft - Breakdown ma jak dla mnie za dużo tych %, ale co to oznacza? Że to przez mapę? Wklejam timing:

http://aikar.co/timings.php?url=6934139

W sumie to jeszcze nie jest zły wynik. Z jakiego hostingu posiadasz ten serwer? Widzę, że średnio było 5 graczy, więc pewnie jakiś mały slotowiec.

• 2 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający forum Timingi   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...