Skocz do zawartości

Ciekawostki historyczne


Kinro

Rekomendowane odpowiedzi

Moja ślepota wrodzona mówi, że nie było takiego tematu, więc jej zaufam.

 

Czy wiesz, że:

 

W okresie Potopu zima była tak surowa, że krążyły legendy o armii pikinierów i muszkieterów, dosłownie kroczących ze Szwecji do Polski po Bałtyku (słyszałem też coś o karczmie na lodzie, ale nigdzie o tym nie czytałem)

 

Sławne z filmów akcji kolce (zapomniałem nazwy, są to cztery gwoździe złączone tak, by jeden zawsze wystawał) były stosowane już w nowożytności, gdy Szwedzi rozsypywali je na tor koni husarskich

 

Kopia husarska ma długość 6 metrów i wytrzymała... A raczej nie wytrzymała uderzenia w jednego przeciwnika. Dlatego husarze mieli kilka wozów z kopiami.

 

Rekord przebitych przeciwników jedną kopią wynosi 8 turków (szaszłyk z kebabów)

 

Pierwszy król elekcyjny Polski w dzieciństwie był przebierany za dziewczynkę, co doprowadziło do zyskania dziwnych fetyszów. Henryk Walezy z rodu Walezjuszy został zabity przez mnicha, gdy siedział na muszli klozetowej (ten wynalazek wprowadził do Francji z Polski, gdy uciekł po kilku miesiącach bycia królem). Henryk uciekł, lecz gdy modlił się o życie, zrobił głupstwo. Napił się wina, będąc przebitym przez sztylet. Jak wiadomo, alkohol plus rana to niemiłe doświadczenie. Jak się można domyślić, alkohol plus dziurawy żołądek...

 

Nazwisko Walker pochodzi od brytyjskiej nazwy deptacza (deptał ubrania moczone w urynie, by nasiąkły)

 

Polscy partyzanci z okresu powstania styczniowego mieli kilka drewnianych (sic!) armat. Armata taka zadawała większe obrażenia swoim niż wrogom, gdyż zazwyczaj wybuchały.

 

Czy ktoś podzieli się innymi ciekawostkami?

Odnośnik do komentarza

Napoleon przegrał wojnę w Hiszpanii, a nie jak większość uważa w Rosji. Wtedy zaczął się polityczny i gospodarczy upadek Francji.

 

Niemcy rozpoczęli II Wojnę Światową od prowokacji Gliwickiej. Proponuję poczytać więcej na ten temat.

 

Niemieckie czołgi "Tiger" były tak ciężkie, że często nie mogły przejechać przez most, a wtedy były uszczelniane i załoga jechała pod wodą.

 

Powstanie Warszawskie zostało wywołane przez AL.

graphic.pnggraphic.png


Odnośnik do komentarza

Może to petarda nie będzie, ale...

Simo Häyhä, „Biała śmierć” (ur. 17 grudnia 1905 w Rautjärvi, zm. 1 kwietnia 2002 w Haminie) – fiński strzelec wyborowy, najskuteczniejszy snajper w historii wojen. W 1925 r. wstąpił do armii fińskiej. W czasie wojny zimowej (1939-1940) służył jako snajper. W ekstremalnych warunkach (temperatura od –20 do –40°C), ubrany w biały ubiór ochronny, zabił z broni snajperskiej 505 żołnierzy Armii Czerwonej. 6 marca 1940 r. został postrzelony w szczękę. Pocisk przekoziołkował po uderzeniu i opuścił jego głowę. Zanim stracił przytomność zdążył jeszcze zastrzelić radzieckiego żołnierza, który go zranił. Jeden z żołnierzy, którzy odnosili go do punktu opatrunkowego, opowiadał iż „brakowało mu połowy głowy”. Odzyskał przytomność 13 marca, w dzień zawarcia pokoju. Wkrótce po wojnie marszałek Carl Gustaf Mannerheim awansował go z rangi kaprala do stopnia podporucznika. Nikt inny w historii Finlandii nie został awansowany tak wysoko w tak krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający forum Ciekawostki historyczne   0 użytkowników
    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...