Witam
Jak wiadomo na każdym serwerze sa-mp jest jakiś gamemode czyli kod napisany w języku PAWN.
Więcej informacji o PAWN znajdziemy tutaj PAWN
Jak widać nie ma tutaj nigdzie żadnego poradnika, więc pomyślałem że ja coś naskrobię.
Nie będę opisywał "podstawy podstaw" bo on są tu Podstawy Podstaw dzięki niemu będziemy wiedzieć jak dodawać skiny, auta, pickupy oraz jak tworzyć wybierałkę skinów.
Aby móc zacząć pracować potrzebujemy jakiegoś kompilatora, który będzie zmieniał nasz kod źródłowy w formacie .pawn na .amx.
Z braku czasu daje wam link do tematu na pawno.pl KLIK raczej każde jest "czyste".
Więc tak jeżeli zapoznaliśmy się z pierwszym poradnikiem i mamy nasze ukochane pawno to możemy zacząć pracować.
Nie polecam zaczynać od new, gdyż kod jest troszeczkę bez sensu i może namieszać początkującym.
Zaczynajcie zawsze tak:
#include <a_samp> //Konieczność
main()
{
print("Miłego używania"); // to jest komentarz zaczyna on się na znaki (//) pomaga w opisie kawałków kodu.
}
public OnGameModeInit()
{
// Kod
return 1;
}
public OnGameModeExit()
{
//Kod
return 1;
}
Ostatnio na pewnym "forumowisku" problemem było zrobienie teleportu.
Więc tak nauczę was zrobić teleport na komendę w stylu <zcmd>.
Osoby, które nie zapoznały się z pierwszym poradnikiem niech nawet nie próbują.
Moim zdaniem ZCMD jest najszybszym systemem komend i najłatwiejszym do opanowania.
#include <a_samp>
#include <zcmd> // bez tego kompilator "wypluje" błędy.
#include <50colors>// Do kolorów
//Tutaj twój kod OnGameModeInit
CMD:teleport(playerid,params[])//Komenda na serwerze to /teleport
{ //Klamra otwierająca
SetPlayerPos(player,X,Y,Z); //X, Y , Z to pozycja którą gracz zmieni po wpisaniu komendy
SendClientMessage(playerid, KOLOR,"Twój tekst");// W miejsce KOLOR wpisujemy dużymi literami nazwę koloru na przykład ŻÓŁTY
return 1;
} //Klamra zamykająca
//Tutaj twój kod OnGameModeExit
Teraz coś trudniejszego dla was, teleport który zabierze playerowi pieniądze.
#include <a_samp>
#include <zcmd> // bez tego kompilator "wypluje" błędy.
#include <50colors>// Do kolorów
/tutaj twój kod OnGameModeInit
CMD:teleport(playerid,params[])//Komenda na serwerze to /teleport
{ //Klamra otwierająca
if(GetPlayerMoney(playerid) < 500)//Sprawdza czy gracz ma 500 dolarów
return SendClientMessage(playerid, KOLOR, "Twój tekst");// jeżeli nie to otrzymuje wiadomość
// jeżeli ma to się teleportuje kod na dole.
SetPlayerPos(player,X,Y,Z); //X, Y , Z to pozycja którą gracz zmieni po wpisaniu komendy
SendClientMessage(player, KOLOR,"Twój tekst");// W miejsce KOLOR wpisujemy dużymi literami nazwę koloru na przykład ŻÓŁTY
//Tutaj twój kod OnGameModeExit
return 1;
}
Komendy robi się banalnie po prostu po klamrze otwierającej dodajemy to co ma się stać z graczem.
Przyjazne Pomoce
Broń
Zbroja
Życie
Po prostu chcemy dać playerowi życie to piszemy
SetPlayerHealth(playerid, 100);
Możecie potem robić "kombosy" komendy na wszystko, jeżeli ktoś będzie miał jakiś problem to niech pisze na dole.
Jak na razie tyle, jeżeli popełniłem gdzieś błąd ortograficzny, stylistyczny itp to napiszcie bo ledwo widzę .