Skocz do zawartości

Zakup nowego komputera - co wybrać?

Polecane posty

Witam.

Potrzebuje pomocy z podjęciem decyzji. 

Aktualnie posiadam starego PC który dobrze mi służył długie lata i prawdopodobnie nadszedł już jego kres. Chodzi o to ze po kilkukrotnej zmianie biosu jak i sterowników, wgraniu nowego systemu, bez żadnego przegrzewania komputer potrafi się wyłączyć i ma problem z startem. Zakładam ze to zasilacz albo płyta główna która odkąd go mam nie była wymieniana w ogolę w odróżnieniu od dołożenia ramu, wymiany karty graficznej i procka. 

Aktualnie stary PC składa się z:
-RAM
kingston kvr1333d3n9/4g

adata 4g ddr3 1600
-AMD FX-6300 3.50GHz 6MB 

-Gigabyte Radeon R9 270 2048MB
-Fortron SAGA II 500
-gigabyte ga-78lmt-s2p

Zastanawiam się nad oddaniem go do serwisu gdzie bym sprzeda go na części a następnie zamówił u nich jakiegoś składaka. Budżet dokładki nie chciałbym dołożyć więcej niż 2k. Pytanie czy to dobry pomysł czy możne lepiej dorzucić kafla więcej i coś ciekawszego kupić? 

Komputer mi służy głownie w trybie codziennym  ewentualne odpalenie valoranta lub lola. Stawiałbym na sprzęt który mi posłuży dłużej lub ewentualnie płytę z możliwością upgrade. 

Z góry dzięki za odpowiedzi. 

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Pani Kasia

Według mnie nie ma sensu pakować żadnych funduszy w ten komputer. Lepiej sprzedać to co jest sprawne na części, a w zamian kupić nowy komputer.

Za ok. 3000 zł masz taki zestaw: https://www.x-kom.pl/lista/lsu5sy4ad

• AMD Ryzen 3 3300X
  • Gigabyte B450M DS3H
  • Patriot Viper 4 (2x8GB) 3200MHz CL16
  • Sapphire RX 5500 XT Pulse 4GB
  • Kingston KC600 512GB SATA
  • SPC Vero L3 500W
  • SPC Signum SG1

R3 3300X jest typowo pod gry, jeśli potrzebujesz procesora słabszego w grach, ale wydajniejszego w programach użytkowych to alternatywą jest R5 2600. Jeśli przeszkadzać Ci będzie kultura pracy chłodzenia boxowego, to możesz w przyszłości dokupić SPC Spartan 4 Max lub SPC Fera 3.

Zestaw fajny tyle że dysku raczej nie potrzebuje mam ssd 256 i 1tera hdd czego nie dopisalem moj blad. Dzieki za podrzucenie 🙂
A co myślicie o czesciach uzywanych? W tym serwisie w ktorym chce go sprzedac gosc ma glownie - niby sprawdzone uzywki. Jest sens sie w to ładować? 

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Pani Kasia

Skoro posiadasz SSD, to można te 300 zł przeznaczyć na lepsze podzespoły.

Zależy jakie to używki, bo jak serwis chce Ci wcisnąć używki o wydajności ziemniaka, to sobie podaruj, szczególnie gdy zaproponuje Ci używany zasilacz czy jakikolwiek zasilacz, który będzie padłem. Dodatkowo trzeba zadać sobie pytanie, czy używane części są opłacalne, bo przyszłościowe na pewno nie są. Pamiętaj, że serwisy są nastawione głównie na zysk, choćby mieli największy syf sprzedać.

To w co byś jeszcze wrzucił te 3 stówy? 

Wiesz niby mowi ze kazdy sprzet jest przez niego testowany ale w praktyce wiadomo jak jest. Masz racje chyba nie ma co ryzykowac. 

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Można dołożyć do lepszej karty graficznej, a mianowicie GTX 1660 SUPER, tutaj proponuję model Gigabyte GTX 1660 SUPER Gaming OC - bardzo solidne chłodzenie zapewniające bardzo dobrą kulturę pracy. Lecz sprzęt jak pisałeś będzie przeznaczony głównie do użytku domowego, gdzie wydajna karta graficzna nie jest potrzebna. Tak więc postawiłbym na lepszą płytę główną - MSI B450-A PRO MAX, do tego można dorzucić obudowę - SPC Regnum RG6V, która jest bardzo opłacalna. Można również od razu zainwestować w chłodzenie - SPC Fera 3. Zamykamy się w kwocie ok. 2900 zł, a sprzęt jest gotowy na modernizacje.

Sprzęt powinien Cie zadowolić, bo przyniesie solidny skok wydajności. Jednakże przed zakupem dobrze by było, abyś sprawdził sobie jakie złącza posiada Twój monitor, ponieważ proponowany przezemnie model RX 5500 XT posiada tylko złącze HDMI oraz trzy złącza DisplayPort.

Pani Kasia

Karty rzeczywiście raczej nie wykorzystam. Rozwiązanie z lepsza płytą główna wygląda dla mnie lepiej. Monitory mam dwa jeden na HDMI, a drugi na DVI to jakaś przejściówka będzie potrzebna. 

Dzięki wielkie bardzo pomogłeś, ile płacę ? 🙂

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Zależy od Twoich preferencji oraz cen w poszczególnych sklepach - wybierz sklep, który Ci odpowiada i który ma atrakcyjne ceny. Jeśli masz zamiar sam złożyć komputer, to warto przejrzeć porównywarki cen i znaleźć korzystne oferty, warto również zajrzeć na Amazona.

Pani Kasia

Udało ci się dorwać R3 3300X? Jeśli tak to szczęściarz z Ciebie.

Pytanko - gdzie jest wentylator chłodzenia CPU, skoro nie ma go na froncie chłodzenia?

Autor tematu Napisano (edytowany)

Nie, nie niestety 😞 mimo tego że czekałem na niego 2 tygodnie zaproponowali mi tylko w tej samej cenie R5 2600X tak jak wspomniałem w wiadomości na PW. 
Wentylator jest z drugiej strony. Temperatury procek trzyma około 40-50 przy lolu, na większych obrotach nie był jeszcze testowany 🙂
Edit - już poprawiony i jest z przodu 😄

Problem mam z RAM bo na jednej kości łapie mi 2933hz nawet po odpaleniu XMP. Ale to jeszcze się pobawię. 

Finalny zestaw wygląda tak:

AMD Ryzen 5 2600X

MSI B450-A PRO MAX

Patriot Viper 4 (2x8GB) 3200MHz CL16

Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER GAMING OC 6GB GDDR6

SilentiumPC Fera 3 120mm

SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze

SilentiumPC Regnum RG6V TG Pure Black

+  w przyszłości jak będę miał wolna $$ to dokupie 
Silicon Power 512GB M.2 PCIe NVMe A80
ciekawe czy aż taki przeskok będzie jak był z hdd na ssd 😄

Edytowano przez karol4007

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

No tak, pisałeś - nie łącze już co z kim i o czym. W sklepie Ci tak założyli ten wentylator z chłodzenia? Jeśli tak to niesamowicie utalentowani ludzie...

Z RAM może być taki kłopot, że jeśli masz wybredną sztukę (tzn. słaby sort procesora, IMC kulawe i inne) to może być ciężko. Ewentualnie możesz spróbować wklepać na sztywno taktowanie i timingi, lub na sztywno ustawić SOC_Voltage, ale pierw sprawdź jak płyta ustawia sobie napięcia domyślnie. Przy SOC_Voltage nie przekraczaj 1.2V i powinno być ok.

Co do dysku - przeskoku takiego nie będzie, minimalnie szybszy boot na NVMe jest względem SSD SATA, w grach różnice żadne, transfery NVMe przydają się przy pracy na sporych plikach.

Tym utalentowanym to byłem ja 😅  Pierwszy raz w całości składałem i pomyślałem co za różnica ale jak popatrzyłem się na przebieg powietrza w obudowie po Twojej uwadze to wiem o co chodzi ;x 

Jest sens coś wysyłać na wymianę? Zamieniłem gniazdami te RAM'y to typowo jedną sztukę wykrywa na 2933hz nawet na innym gnieździe. Jak będę miał chwilę to spróbuje bo już trochę czytałem o tym "wklepywaniu na sztywno". 

No to może w takim razie zwykły SSD 1TB ^^ 

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Skoro pierwszy raz to fajnie wszystko jest ułożone w środku, błędy się zdarzają.

Możesz probować, ale IMC (kontroler pamięci) w Ryzenach 2000 jest kapryśny, a u Ciebie wyjątkowo. Tylko jeden moduł wykrywa w 2933MHz? Drugi według profilu A-XMP na 3200MHz?

Spróbuj pierw SOC Voltage ustawić na sztywno, dodatkowo ustaw LLC (Load_Line Calibration), by płyta nie podbijała za wysoko napięć podczas obciążenia.

Jako magazyn danych może być nawet BX500 i mu pochodne. Zawsze możesz sobie kupić NVMe na promocjach gdy są w korzystnych cenach.

Odpalił od strzała to się liczy 😄

Wiesz co wchodzę do biosu teraz by się pobawić z tym jak mówisz i na current frequency mam 3200Hz a nic nie zmieniałem o_O a z 3 dni pod rząd jak tam kombinowałem to łapał 2933Hz. Jak jest tak jak na zdjęciu to jest chyba git nie?

Ten BX500 rzeczywiście tani. Właśnie czaje się na jakąś 500GB+ NVMe na gorących okazjach na x-kom 🙂
IMG_20200804_185619.jpg

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

BX500 budżetowy, lecz nie jest złym dyskiem. 

Masz problem z wyborem laptopa czy komputera? >Napisz do mnie<
Jestem równiez na GG: 1484081 również na facebooku >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ // 8GB DDR3 // Lite-on 128GB SSD // NVIDIA GeForce GT 755M // Windows 8.1
Mysz Razer Deathadder

Czy Ty sobie nie pomyliłeś profili A-XMP z rzeczywistym taktowaniem pamięci? Jeśli nie to ruszyło pewnie dlatego, ze RAM dostaje 1.376V zamiast 1.35V.

Na screenie widać również, że masz ustawione CSM zamiast UEFI, ale to pewnie dlatego, że system nie był stawiany na nowo, a poprzednia konfiguracja nie wspierała UEFI. Możesz spróbować zmienić lub zostawić i zmienić gdy będziesz przeinstalowywał system.

Jeśli polujesz na okazje, to warto również przeglądać inne sklepy, a także Amazona. Kuszącą opcją, bo często pojawia na promocjach jest PNY CS3030, ale zalecałbym Ci go unikać, bowiem producent po cichu zmienił kości na QLC (dotyczy nowszych rewizji tego dysku, zmieniony został również kontroler jak i całe PCB), x-kom już sprzedaje nowe rewizje tego dysku.

Nie nie na current frequency było taktowanie 2933Hz. Nawet teraz jak wróciłem do biosu to taktowanie zmieniło się na 2933hz. 

Jak odpaliłem UEFI to system w ogóle nie wstawał dlatego z powrotem jest CSM. Także zmienie przy okazji reinstalacji systemu - system był przywracany do fabrycznych ustawień ale reinstalowany nie był. 

Okay będę o tym pamiętać. Myślałem o tym Silicon Power co wcześniej wspomniałem bo z tego co widzę to polecany był także jego aktualnie głownie obserwuje 🙂
IMG_20200804_215522.jpg

Kocham mpcforum.pl!!!

18706.png

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

Okienko zamknie się za 5 sekund...