Witajcie forumowicze!   To już czwarte wydanie dwutygodnika MPC News! Staraliśmy się w nim uwzględnić wszystkie Wasze sugestie zgłoszone w poprzednich wydaniach. Zgodnie z zapowiedzią, w tej odsłonie znajdziecie film o nieco zmienionej formule oraz interaktywny, walentynkowy konkurs. Miłej lektury!       Czy system nagradzania faktycznie działa? To zależy. Dla jednej osoby pochwała jest zielonym światłem do dalszego rozwoju, ktoś inny natomiast po takim wyróżnieniu osiądzie na laurach. Mimo że ludzi z tej drugiej grupy jest na szczęście coraz mniej, forum od kilku lat boryka się z tym zjawiskiem. Może powrót do wyborów moderatora miesiąca zmieniłby podejście niektórych osób?

Zanim spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, cofnijmy się do momentu, kiedy to po raz pierwszy narodził się pomysł wyłonienia najlepszego moderatora. W 2012 roku spośród wielu świetnych reprezentantów poszczególnych działów wybrano Marsela — moderatora DC Universe, który bez cienia wątpliwości na to zasłużył. Od tego czasu administracja MPC, zawsze podczas wyboru „najlepszego”, kierowała się podstawowymi cechami, jakie powinna posiadać osoba ubiegająca się o comiesięczną nagrodę. Wielokrotnie podkreślano, że ktoś taki powinien posiadać ogromny dystans do siebie i forum, sumienne podejście do swoich obowiązków, wysoki poziom wypowiedzi oraz chęć niesienia pomocy. Jednak od ostatniego nadania tytułu moderatora miesiąca minęły już dwa lata, a ostatnią osobą, która zgarnęła nagrodę, był były opiekun elektroniki — CiasteczkoMen. Co więc skłoniło administrację do zaprzestania nadawania nagród?

W tym momencie warto przypomnieć podstawowe plusy i minusy takich wyborów. W tej pierwszej grupie bez wątpienia powinna znaleźć się motywacja moderatorów, która stanowi fundament pozytywnych cech całej sytuacji. Przyznajmy szczerze — kto z nas nie chciałby zostać doceniony i zauważony? Pochwały, wskazywanie nas jako wzoru, poprawiają naszą samoocenę, a co za tym idzie mamy większą chęć działania, masę nowych pomysłów i większe ambicje.

Jest też druga strona medalu, którą aktualnie jest mała ilość modów. Nie trudno nie zauważyć też bardzo wyraźnej tendencji spadkowej, która po części spowodowana jest zapewne postawieniem na „jakość”, a nie ilość rekrutowanych osób, tak jak to było wcześniej. W tej sytuacji wyłonienie zwycięzcy, zważywszy na to, że każda z osób zajmujących stanowisko moderatora, pracuje na maksymalnych obrotach, by utrzymać forum na najwyższym poziomie, mogłoby być nie lada problemem. Kolejnym argumentem przeciw jest słaba aktywność większości działów. Niektóre z nich nie są zbyt często odwiedzane, a aktywność wpadających tam użytkowników jest znacznie mniejsza.
Co prawda wady na tle wyżej wymienionych zalet mogą wydawać się mało znaczące, ale nie oznacza to, że wolno je całkowicie lekceważyć. A Wy co o tym sądzicie? Czy według Was powrót do starych praktyk ma sens?

Dodatkowo o zdanie zapytaliśmy specjalnych gości naszej redakcji!

Moderator działu GTA — Rayzer.:
Moderator miesiąca, czerwiec 2015 — Rayso.:
Administrator MPCforum — Lord Makin:     Do ekipy moderacyjnej dołączyli Amove oraz dawidex355, którzy jako kidmoderatorzy będą pilnowali porządku w dziale Minecraft. Po długiej przerwie do zespołu powróciła także Issia, która zajmie się opieką nad strefą Via WWW. Grono moderatorów League of Legends zdecydował się opuścić Yaboku, natomiast Synek został zdegradowany.  Blaidd. postanowił odejść z grupy MPCfacebook.     Ze świecą szukać osoby, która nie słyszała o najnowszym battle royale od studia Respawn Entertainment. Apex Legends okazało się zdecydowanym hitem i już po 3 dniach od premiery może pochwalić się ponad 10 milionami zarejestrowanych graczy (i milionem użytkowników jednocześnie)! Na sukces tego tytułu, poza dopracowaną rozgrywką, wpłynęła na pewno bardzo dobra reklama i strategia marketingowa, ponieważ o samej grze dowiedzieliśmy się zaledwie kilka dni przed premierą, a w dniu prezentacji tytułu grało w niego większość streamerów na Twitchu. Pojawia się więc pytanie — czy Apex ma szansę zagrozić liderom rynku, jakimi są Fortnite i PUBG? I tak i nie. Z jednej strony jest to naprawdę dopracowany tytuł, w którym wdrożono kilka ciekawych pomysłów, m.in. możliwość wskrzeszania członków drużyny nawet po dobiciu, dopracowany system oznaczeń czy jeden dowódca lotu. Z drugiej strony, wspomniane wcześniej gry mają już ugruntowaną pozycję na rynku i nie można wykluczyć sytuacji, gdzie po dużym zainteresowaniu przez następne kilka tygodni liczba graczy gwałtownie spadnie. Jedno jest pewne — jeśli gra będzie na bieżąco rozwijana i optymalizowana, a błędy i bugi poprawiane możliwie jak najszybciej, to ma duże szanse zakończyć obecną dominację Fortnite i PUBG na rynku.     Czy wrócą emotki wprowadzone w 2014 roku?   Czy nie myśleliście o reaktywacji redakcji?   Dlaczego MPC News nie tworzy nic nowego, a wszystkie projekty opierają się na tym co już było?   Pierwsza osoba, której uda się trafić 9 celów i poprawnie odpowie na poniższe pytania, a następnie wyśle wiadomość prywatną z odpowiedziami i screenem do @MPC News, otrzyma plakietkę Champion (jeśli jeszcze jej nie posiada) i zmianę tytułu na 30 dni.   Pytania: 1. Wymień co najmniej 2 osoby, które zostały zdegradowane więcej niż jeden raz (poza Synkiem). 2. Jaki jest najpopularniejszy dział na forum (pod kątem ilości postów)?     W tym tygodniu to już wszystko. Zaglądajcie jednak do naszego działu, ponieważ już niedługo pojawi się w nim całkowicie nowy projekt przygotowany przez grupę MPC News. Jak zawsze zachęcamy również do zgłaszania własnych sugestii, opinii oraz uwag – dzięki nim kolejne dwutygodniki będą jeszcze lepsze.    Szczególne podziękowania dla osób pracujących nad wydaniem. Autorzy tekstów - @Biter. Korekta - @Issia, @N3ST0, @Verlikylos Grafiki - @Yaboku Lektor - @el capo Praca pod nadzorem - @Aive, @carbonx