Skocz do zawartości
olddirtytshirt

Technikum czy liceum?

Polecane posty

Witam. Jestem uczennicą gimnazjum, ale już teraz przykładam dużą wagę do nauki i wykształcenia. Za rok będę musiała wybrać się do szkoły ponadgimnazjalnej. I tu nasuwa mi się pytanie: technikum czy liceum?  Może w skrócie dopowiem, że interesuje mnie architektura. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubię matematykę, angielski, fizykę. Myślę też o studiach na zagranicznych uczelniach, (np. w USA). Czytałam już różne artykuły, porady, itd., ale dalej nie wiem co przydało by mi się bardziej, co w moim przypadku byłoby bardziej opłacalne. Zdania są podzielone, a ja jestem rozdarta między liceum, (mat-fiz-ang) a technikum budowlanym z rozszerzeniem na matematykę i fizykę. Z racji tego, że jestem dziewczyną, tym bardziej waham się iść do technikum. Czy moglibyście napisać mi o swoim doświadczeniu z tych szkół, swoje zdanie na ten temat? Bardzo Was proszę, może okazać się to pomocne w moim przypadku.

Pani Kasia

Nie polecam liceum.

Cały rok męki w jednym z lepszych w moim mieście, cały stracony rok i jeden wielki wyścig szczurów, moim kierunkiem były media, film itp. a w rzeczywistości godzina tygodniowo, aby wypchać plan.
Teraz siedzę w technikum gdzie na kierunku grafiki cyfrowej robię to, co najbardziej lubię, wszyscy mnie szanują w przeciwieństwie do liceum, w którym prawie popadłam w depresje. Zajęć dodatkowych jest o wiele więcej a poziom nauczania jest na wyższym stopniu. 12 godzin w tygodniu na komputerach i ciągle uczysz się czegoś nowego.

Poza tym jeżeli podwinęła by ci się noga, i matura by ci nie wyszła to po liceum nie masz nic. Gdy kończysz technikum chociaż masz jakiś tam zawód.

Podsumowując to mit, że technikum jest dla debili, zgodzę się jedynie z opinią ,że zawodówka jest idiotyczną opcją.

@Ze mną w klasie jest 5 dziewczyn włącznie ze mną, tylko jedna mnie irytuje, są wspaniałymi koleżankami ,na których można polegać, najlepiej idź do potencjalnej szkoły i zapytaj ile jest zapisanych dziewczyn. 

Edytowano przez WiktoriaK

Oczywiście że wszystko zależy od konkretnej szkoły i ludzi na jakich trafisz, ale z zasady przy chęci pójścia na studia (i to nie na zasadzie "może pójdę", tylko na pewno pójdę) liceum jest lepszym wyborem.

Do technikum trzeba mieć szczęście, żeby trafić do jakiegoś sensownego. Tak naprawdę ciężko będzie Ci uzyskać jednoznaczną odpowiedź co jest lepsze z prostego faktu, każdy post jest pisany subiektywnie, bo rzadko kto może pochwalić się możliwością porównania więcej niż 1-2 szkół. Szkoła, szkole nie równa. 

@WiktoriaK chwali sobie procesy graficzne, u mnie w szkole to dno, bo słyszę od znajomych jak to wygląda. Na pewno są sensowne technika informatyczne, ale mi się trafiło wołające o pomstę do nieba. Tak samo jedne licea są słabe, w drugich spotkasz spoko grono pedagogiczne i pozytywnych ludzi. 

Jak masz możliwość to popytaj innych jak wygląda nauka w technikum, o którym myślisz. Tylko spytaj się czy coś robią, a nie czy jest 'fajnie', bo z doświadczenia wiem, że 'fajne' nie znaczy, że coś stamtąd wyniesiesz poza niechęcią po 4 latach 'edukacji'. Taki sam research zrób sobie z liceum i podejmij na tej podstawie decyzję. Osobiście gdybym miał taką możliwość to zamiast tech. inf wybrałbym liceum mat-inf, bo mi się nie trafiło ze szkołą. Przez 4h jednego przedmiotu w tygodniu zrobimy przez godzinę jedno, mocno powtarzalne zadanie i reszta czasu wolna. Po prostu w moim przypadku te zawodowe nie mają żadnej wartości, co nie zmienia faktu, że istnieją pewnie dobre technika. Analogicznie jest z liceum, jest opcja, że trafiłbym na jakiegoś pajaca na przedmiocie rozszerzonym i chciałbym stamtąd wiać.

Na Twoje pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Na zakończenie przytoczę znane porzekadło "Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma".

@Jakub

No fakt zależy do jakiej szkoły pójdziesz. U mnie jest pełen profesjonalizm, wyposażone sale w dobre oprogramowanie i komputery, nawet co jakiś czas są u nas turnieje w lol-a itp.  W liceum straciłam rok z życia a miało być tak kolorowo... (to tylko moja opinia)

7 godzin temu, VereX. napisał:

Olimpiada lub konkursy uczelni i przeskakujesz szkołe średnią, problem z głowy co wybrać.

Pierwszy raz słyszę o "przeskakiwaniu". Możesz napisać coś więcej?:10_wink:

Technikum

Obecnie kończę technikum budowlane i zamierzam wybrać się na studia w kierunku architekta. Przedmioty zawodowe, które mam pozwalają mi się przygotować do dalszej nauki w tym kierunku (rysunek techniczny,dokumentacja techniczna). Projekty budowlane, które rysowałem na lekcjach do teraz wiszą na moich ścianach. Co do olimpiad to jest tak, że za zajęcie jednego z wyższego miejsca (nie pamiętam dokładnie którego) można przeskoczyć dany egzamin i zagwarantować sobie miejsce na studiach. Do tego dochodzą stypendia. W moim przypadku było to 6k za średnią 4.5 z wszystkich zawodowych w danym roku. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to zapraszam na pw.

Dnia 10.12.2018 o 20:00, olddirtytshirt napisał:

Pierwszy raz słyszę o "przeskakiwaniu". Możesz napisać coś więcej?:10_wink:

Mam nadzieję, że nie robię zbyt wielkiego odkopu tematu ;)

Koledze @VereX. chodziło zapewne o konkursy/olimpiady, które dają ci indeks na uczelnię – jesteś przyjmowana bez względu na to, ile zdobędziesz procent z matury (musisz ją tylko zdać), jakie przedmioty rozszerzysz, jakie zdasz. Spis olimpiad przedmiotowych łatwo znajdziesz w internecie, a listę uczelni, które honorują dany indeks - jeszcze szybciej.

@olddirtytshirt skoro wybierasz się na architekturę to radziłbym Ci wybrać dobre liceum, które dobrze przygotuje Cię do matury. Architektura od zawsze była obleganym kierunkiem, więc dobrze zdana matura to podstawa na świetną uczelnię. Technikum stawia za to bardziej na dyplom technika, na zdobycie zawodu, często odstawia maturkę na swoisty "drugi plan". 

Pani Kasia

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.