Skocz do zawartości

Wybór dysku SSD do laptopa

Vomar™
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

szukam dysku SSD do laptopa Asus G752VT. Laptop ten posiada możliwość rozbudowy o dysk M2, ale zastanawiam się czy to aby na pewno dobry pomysł. Generalnie obecnie posiadam 1TB i wykorzystuje jakieś 100GB. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego dysku? Jak sądzicie które rozwiązanie jest lepsze? No i przede wszystkim jakie polecacie dyski?

Zależy mi przede wszystkim na dobrym stosunku ceny do jakości i wydajności. Jeśli chodzi o pojemność to z 120-250GB

Kontaktowałem się tam z jakimś serwisem i coś takiego mi polecają:

image.png

image.png

SSD zawsze wart jest uwagi, mam także M2 256GB

Jest na nim system, chrome, gimp i tego typu pliki, gry trzymam na HDD

Czemu warto brać SSD?
Prędkość, zwykły SATA ma +/- 500MB 
M2 ma około 1GB

HDD to okolice 100MB i to dobrego dysku.

SSD

Win10 uruchamia się w niecałe 9sekund i komputer może już włączyć przeglądarkę czy cokolwiek innego, bo wszystko wczytał.

Programy działają szybciej, bo nie tłoczą się na "łączu" tylko przesyłają o wiele szybciej.

Nie ma tak że "łącze" (tak to nazwę) jest wolne i program wczytuje swoje pliki minutami, SSD daje opcję kilku/nastu sekund.

Najlepiej patrzeć na prędkość zapis/odczyt, botem pojemność i cena.

Poprzedni dysk SSD SATA miałem z Silicona z 500 zapisu.

Teraz Mam WD z 1GB za około 280zł (nie pamiętam już)

Działa bez kłopotu, wystarczy że na lapku klikam POWER i po 5 sekundach widzę już włączoną przeglądarkę.

BTW.
Montaż takiego dysku pod złączem M2 jest jak wkładanie kości RAM na szerokości a nie długości, wpinasz kostkę (podobną do RAM) w slot i tyle, dokręcasz śrubkę i po kłopocie 

Edytowane przez Nekrosmanteia

Mój zestaw

Procesor: AMD Ryzen 5 3600                                                             System: Win10 Home

Grafika: NVIDIA GeForce RTX 2080 DUKE OC 8GB MSI                 Dysk HDD: Samsung 1TB 7200RPM + SSD 256GB NVME + 700GB SATA

Mysz: Lenovo Y Gaming Precision 8200 dpi                                    Klawiatura: Genesis Thor 200 Mechaniczna RGB 

RAM: 32GB Viper Patriot 4x8GB 3200MHz                                      Monitor: Samsung 27" 144Hz WQHD Zakrzywiony

• Aive zmienił(a) tytuł na Wybór dysku SSD do laptopa

Nie wiem co za serwis Ci proponował lecz trochę odradzam. 

To nie tak że M.2 ma zaraz takie prędkości, są różne rodzaje dysków M.2. W tym modelu Asus możesz zamontować ten szybszy dysk NVMe.

ADATA 240GB M.2 PCIe XPG SX8200

Samsung 250GB 970 EVO M.2 2280 NVMe

Masz problem z wyborem laptopa czy komputera? >Napisz do mnie<
Jestem równiez na GG: 1484081 również na facebooku >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ // 8GB DDR3 // Lite-on 128GB SSD // NVIDIA GeForce GT 755M // Windows 8.1
Mysz Razer Deathadder

Jedyny problem to bezsens zwracania uwagi na szybkość dysku w sprzęcie do gier.   

Jeśli zmierzasz na nim grać toi tak większość gier będzie będzie na dysku HDD i to jego należy zwykle w pierwszej kolejności wymienić na duży SSD przynajmniej 512 Gb jeśli cię stać abo przynajmniej aktualny na HDD 7200 obrotów bo w standardzie jest pewnie 5400 . 

Pod sam system wystarczy dowolny dysk M.2 po kosztach przyrzynanej 120 Gb,  tłumaczenie że system ląduje się w kila sekund jest BEZSENSOWNE skoro w niczym mu się to potem nie przydaje.  Tak naprawdę system ładuje sie dłużej przy wyłączeniu całkowitym a to  dzięki funkcji fast boot cześć danych  urządzeń zostaje hibernowana i tylko wgrywana w czasie startu skracając czas . 

Zainwestuj w nowy M.2 i wymianę dodatkowego. 

Mózg to nie mydło; nie ubędzie Ci go, gdy go użyjesz.

4 godziny temu, Gajwer napisał:

Nie wiem co za serwis Ci proponował lecz trochę odradzam. 

To nie tak że M.2 ma zaraz takie prędkości, są różne rodzaje dysków M.2. W tym modelu Asus możesz zamontować ten szybszy dysk NVMe.

ADATA 240GB M.2 PCIe XPG SX8200

Samsung 250GB 970 EVO M.2 2280 NVMe

Jedne z najlepszych dysków moim zdaniem ^^, także polecam. Patrząc oczywiście na dzisiejszy rynek, popularność i stosunek jakość-cena.

2 godziny temu, Ktosiu napisał:

Jedyny problem to bezsens zwracania uwagi na szybkość dysku w sprzęcie do gier.   

Jeśli zmierzasz na nim grać toi tak większość gier będzie będzie na dysku HDD i to jego należy zwykle w pierwszej kolejności wymienić na duży SSD przynajmniej 512 Gb jeśli cię stać abo przynajmniej aktualny na HDD 7200 obrotów bo w standardzie jest pewnie 5400 . 

Pod sam system wystarczy dowolny dysk M.2 po kosztach przyrzynanej 120 Gb,  tłumaczenie że system ląduje się w kila sekund jest BEZSENSOWNE skoro w niczym mu się to potem nie przydaje.  Tak naprawdę system ładuje sie dłużej przy wyłączeniu całkowitym a to  dzięki funkcji fast boot cześć danych  urządzeń zostaje hibernowana i tylko wgrywana w czasie startu skracając czas . 

Zainwestuj w nowy M.2 i wymianę dodatkowego. 

Tutaj również ciężko się nie zgodzić, gdyż jeśli większość czasu to tak na prawdę granie, a różnica pomiędzy dyskiem M.2, a SSD na sata nie będzie, aż tak odczuwalna.
Osobiście wybrałbym Adata SX8200 ze względu na prędkość i gwarancje. 240 gb to nie jest, ani za dużo, ani za mało, a dodatkowo masz HDD. 3 większe produkcje można pomieścić na SSD. Jeśli ktoś lubi chomikować wszystko na dyskach to i tak nie obejdzie się bez dysku HDD, czy to 1tb, bądź większego.

Można się jeszcze pokusić o firmę Biwin
https://www.morele.net/dysk-ssd-biwin-a3-series-240gb-sata3-cse25g00002-240-1632163/

Tanie o średniej prędkości SSD, ale na kościach MLC ( Tych lepszych ).

Edytowane przez Szef Wszystkich Szefow

MOBO: MSI Z370 TOMAHAWK CPU:  Intel Core i5-8600K  GPU: GeForce GTX 1060 6GB Palit Dual RAM: DDR4 Patriot 16GB (2x8GB) 3400MHz CL16 Viper

PSU: Chieftec GPE-700S  SSD: Transcend TS256GSSD340 256GB CASE: Corsair SPEC-ALPHA Monitor: MSI 23,6 Optix G24C

Tak jak pisałem na początku nie zależy mi na nie wiadomo jakiej pojemności. Chciałbym na nim postawić system i mieć te 100-200GB na jakąś gierkę może dwie.

Tak wiem, że to laptop gamingowy, ale nie gram już zbyt często. Po prostu jak go kupowałem to wyszedł Wiedźmin/GTA V i mnie poniosło trochę :1_grinning:

Reasumując zostawię swój obecny HDD 1TB (na dane) i dokupię M2. Jeśli chodzi o pojemność to wezmę raczej te 240-250GB. 

Teraz jeszcze pozostaje kwestia wyboru:

Czy jesteście w stanie polecić mi coś jeszcze poza Samsung 250GB 970 EVO i tym Adata SX8200. Cenowo tak do 300zł.

Czy warto dopłacić do Samsung'a EVO 970 te 60-70zł? Odczuje jakieś istotne różnice? 70zł to nie majątek, ale nie ukrywam, że zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości i niekoniecznie chcę dopłacać za markę. Z tego co widzę na alledrogo bardziej rozchwytywane są te Samsungi.

A może widzieliście jakieś dobre oferty na te dyski z okazji blekfrajdej? Wiem, że w Polsce to raczej brązowy piątek i gówniane okazje, ale może jednak.

15 minut temu, Vomar™ napisał:

Tak jak pisałem na początku nie zależy mi na nie wiadomo jakiej pojemności. Chciałbym na nim postawić system i mieć te 100-200GB na jakąś gierkę może dwie.

Tak wiem, że to laptop gamingowy, ale nie gram już zbyt często. Po prostu jak go kupowałem to wyszedł Wiedźmin/GTA V i mnie poniosło trochę :1_grinning:

Reasumując zostawię swój obecny HDD 1TB (na dane) i dokupię M2. Jeśli chodzi o pojemność to wezmę raczej te 240-250GB. 

Teraz jeszcze pozostaje kwestia wyboru:

Czy jesteście w stanie polecić mi coś jeszcze poza Samsung 250GB 970 EVO i tym Adata SX8200. Cenowo tak do 300zł.

Czy warto dopłacić do Samsung'a EVO 970 te 60-70zł? Odczuje jakieś istotne różnice? 70zł to nie majątek, ale nie ukrywam, że zależy mi na dobrym stosunku ceny do jakości i niekoniecznie chcę dopłacać za markę.

Bierz adate. Przy tych wartościach i dyskach nie ma różnicy w prędkości takiej którą mógłbyś zauważyć. Kolega wyżej podał te dwa modele ze względu na właśnie stosunek wydajności do ceny. Samsung powinien okazać się jedynie trwalszy, lecz i tak zależy to bardziej od szczęścia jaką sztuke dostaniesz. Oba dyski mają długą gwarancje. 70zł zostanie w kieszeni co raczej będzie cieszyć, a sam dysk na pewno Cie zaskoczy.

Poszukaj tylko lepszej ceny o ile znajdziesz !!! Morele/Allegro/xkom wszystko co jest zaufane.

Edytowane przez Szef Wszystkich Szefow

MOBO: MSI Z370 TOMAHAWK CPU:  Intel Core i5-8600K  GPU: GeForce GTX 1060 6GB Palit Dual RAM: DDR4 Patriot 16GB (2x8GB) 3400MHz CL16 Viper

PSU: Chieftec GPE-700S  SSD: Transcend TS256GSSD340 256GB CASE: Corsair SPEC-ALPHA Monitor: MSI 23,6 Optix G24C

To są moim zdaniem dwa najlepsze dyski, różnicy między nimi praktycznie nie odczujesz.

Masz problem z wyborem laptopa czy komputera? >Napisz do mnie<
Jestem równiez na GG: 1484081 również na facebooku >KLIK<
Lenovo Y510p i7-4700MQ // 8GB DDR3 // Lite-on 128GB SSD // NVIDIA GeForce GT 755M // Windows 8.1
Mysz Razer Deathadder