Skocz do zawartości
ShroN

Projekt autorskiego CMS

Polecane posty

Autor tematu Napisano (edytowany)

Aktualnie projekt jest pisany na nowo, już niebawem ;)

Edytowano przez ShroN

Pani Kasia

Gość

Jak wynajdę trochę czasu między zleceniami, to jakiegoś forka Ci tam wrzucę bankowo :-)

Widzę, że próbujesz jakieś tam OOP, ale zdecyduj się jak chcesz architekturę utrzymać, bo póki co to mieszanina stylów, co może spowodować spore problemy w dalszym utrzymaniu,

Co do przedsięwzięcia - to zawsze coś takiego propsuje, bo dlaczego nie ? Fajno zawsze w ekipie coś robić i dodać swoje pare linijek od nudy. 

Martwi mnie ogromnie za to podejście do tego. Całkowicie bez planu. 

Nie używasz PSR(sprawdź tu) - nawet własnego jakiegoś autoloadera. 

Brak wyraźnej architektury  - coś tam wieje MVC, lekko Dependecy Injection ale co to nie mam pojęcia. 

Warto oddzielić plik index.php od reszty struktury logicznej np. umieszczając go w folderze public, a wraz z nim wszystkie assety. 

Dlaczego nie używasz composera ? HttpFoundation od Symfony to świetny komponent ! Połącz go z wstrzykiwanie zależności i MVC, a bedziesz mieć o niebo łatwiej. 

etc. etc. 

i brakuje pliku settings - nawet nie przetestowałem jak to wygląda ? :(

Ogólnie jak to poprawisz (albo będziesz mieć chęć poprawić) to pisz - chętnie wesprę :)

2 godziny temu, grzesiomisio napisał:

i brakuje pliku settings - nawet nie przetestowałem jak to wygląda 

Specjalnie go nie wrzucałem jeszcze.

To co robię jest głównie dla zdobycia doświadczenia, dlatego cenie sobie wszystkie sugestie i za nie dziękuje, aktualnie piszę front-end panelu administratora, jak go skończę zajmę się waszymi uwagami.

Edytowano przez ShroN

jezeli chcesz nabrać doświadczenia to w ogóle wyrzuć ten kod, bo utrwalisz tylko zle praktyki

zainteresuj sie jakims microframeworkiem (chocby Slim), a nalepiej w ogole Symfony. Zmusi Cie do poznania podstawowych narzedzi jak composer, zaznajomi Cie z podstawowymi elementami phpowego ekosystemu jak chocby PSR-3, 4, 7, 11, 18 (i pewnie wiecej), zmusi Cie niejako do stosowania dobrych praktyk (chocby separacja warstw aplikacji - nie chodzi tu tylko o MVC, a rozdzielenie warstw w logice biznesowej)

bo póki co stosujesz na oślep obiektowość, nie stosujesz sie w ogole do psr-1/2, wszedzie jest powtarzalnosc kodu (zainteresuj sie czym jest front-controller) 

Może nie od razu jakiś kolos jak Symfony, ale taki CodeIgniter why not ? Z drugiej strony Ciebie rozumiem, pisząc samemu można poznać jak to wszystko działa od tyłu - ale czy opłaca się odkrywać koło na nowo ? Także warto, żebyś poznał zasady SOLID (patrz Wiki), bo jeżeli chodzi o doświadczenie to nawet na rozmowie na stanowisko Junior Developera to jest podstawa. 

Zamiast nauki martwego frameworka (chyba martwego) jak CI, to lepiej Symfony4/Laravel (hur dur larva!) lub microframework - Slim.

Postanowiłem się zastosować do niektórych wskazówek, i zacząłem zmieniać m. in. architekturę na MVC.

Dnia 4.11.2018 o 20:38, grzesiomisio napisał:

i brakuje pliku settings - nawet nie przetestowałem jak to wygląda ? :(

Poprawiłem trochu kod, można już testować :D

Edytowano przez ShroN

Z chęcią pomogę przy froncie :)
Jeśli będzie zapotrzebowanie na front-endowca możesz się śmiało odzywać na pw :D

Pani Kasia

Dnia 6.11.2018 o 16:37, SGT Otlet napisał:

Zamiast nauki martwego frameworka (chyba martwego) jak CI, to lepiej Symfony4/Laravel (hur dur larva!) lub microframework - Slim.

Martwy ? Cóż za nietrafna uwaga ;) Otóż CI ma się świetnie jak i jego Team, codzienne widać prace nad nim (patrz GitHub) - wybór należy do niego, ja polecam gdyż sam zaczynałem od niego jak i od jego forka Kohana(R.I.P :( ). Zawsze będzie dla mnie domeną czystego MVC, jasnego kodu "core", dobrej dokumentacji ( fakt, za czasów wersji 2 była lepsza) etc.. Co do Laravela - dzisiejszy top - sam piszę w nim właśnie projekt i bardzo miło mi się pracuję w tym ecosystemie. Jednak Laravel, tudzież Symfony  jak na początek to dość spore wyzwanie zważywszy co zobaczyłem w repo i jego próbę podejścia do MVC. 
Zgodzę się z Tobą w kwestii microframeworka na początek, a do Slima dorzucę Lumen (mniejszy brat Laravela, do którego wiele paczek Laravela też jest dostosowanych). 

Dnia 7.11.2018 o 00:03, ShroN napisał:

Postanowiłem się zastosować do niektórych wskazówek, i zacząłem zmieniać m. in. architekturę na MVC.

Poprawiłem trochu kod, można już testować :D

Wszedłem, zobaczyłem, nic tam nie było. Mam dla Ciebie radę, zacznij od nowa jak już  pisałem w Lumenie, lub zgodnie z propozycją kolegi @SGT Otlet - Slim. Kompletnie wszystko pomyliłeś w MVC (chodzi o folder systemp) - zrób szybki projekt w wyżej wymienionych frameworkach, bądź dowolnym, a szybko się przekonasz gdzie robisz błędy w MVC i sam sprawdzisz jak przyjemną może być architekturą. Idź my z tym dalej : 

public function addHandler (string $handler, object $class): void 
{
	//etc....
}

Mamy taką funkcję, która przyjmuję jako argument $class  typ Object - prawdę to walidacja, która prawdę mówiąc dająca mała stabilność.   

Lepszym rozwiązaniem było by coś takiego  : 

interface Example {}; 

class Ex implements Example {};

function test(Example $class) {};

Dlaczego przytoczyłem to linie kodu ? Bo jestem prawie pewien, że pisanie z fraweworkiem wymusiło by u Ciebie takie zachowania ;) (jakkolwiek to brzmi) :D

Także nie męcz się, przepisuj to na FW i ucz się poprawnych nawyków ;)

• Kto przegląda   0 użytkowników

Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.